Region
Źródło: HAH
Źródło: HAH

Połączeni światłowodem

Już 3 tys. mieszkań zostało podłączonych do szybkiego internetu światłowodowego, a do 2018 r. sieć ma dotrzeć do 80% gospodarstw domowych - to efekt porozumienia podpisanego pomiędzy miastem a firmą Orange Polska.

Cel umowy to rozwój społeczeństwa informacyjnego i zwiększenie dostępności do infrastruktury światłowodowej.

– Dla władz miasta i mieszkańców to wielkie wydarzenie i wielka radość. Porozumienie możemy podpisać dzięki wcześniejszym działaniom mającym wpływ na rozwój miasta – podkreślił prezydent Wojciech Kudelski po podpisaniu porozumienia. – Najważniejsze, że mamy dla kogo takie umowy zawierać. Mam na myśli młodzież, która za pomocą internetu czerpie wiedzę czy nawiązuje kontakty – dodał W. Kudelski, przypominając o inwestycjach miasta w infrastrukturę światłowodową i hotspoty.

Piotr Muszyński, wiceprezes Orange Polska, zwrócił uwagę, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zaszły w komunikacji internetowej w Polsce ogromne zmiany. – Jako pierwsi wprowadziliśmy na rynek masowo dostępną usługę internetową pod nazwą Neostrada. Wtedy wydawała nam się rewolucją, a dziś jej osiągi 512 Kb/s budzą śmiech – mówił. – Technologia oparta na kablu miedzianym nie wytrzymała próby czasu, nie spełnia oczekiwań naszych klientów. A rynek, który obsługujemy, jest zarządzany przez użytkowników i ich wymagania. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłożyć gigantyczne środki, by zainstalować łącza światłowodowe – tłumaczył P. Muszyński.

Mieszkańcy Siedlec będą mieli dostęp do internetu o wydajności nawet 300 Mb/s. Przedsięwzięcie jest częścią ogólnopolskiego projektu, w ramach którego światłowodowym internetem do końca 2018 r. zostanie objętych ok. 3 mln gospodarstw w kraju. Orange na nowych łączach zamierza świadczyć usługi pakietowe (internet stacjonarny, telewizja, telefonia stacjonarna i komórkowa) dla obecnych i przyszłych klientów.

Bez wkładu finansowego miasta

Wartość projektu realizowanego w Siedlcach to ponad 12 mln zł. – Nie oczekujemy od miasta żadnych nakładów finansowych, a jedynie współpracy umożliwiającej realizację inwestycji w sposób szybki i dynamiczny – deklarował P. Muszyński. – Losy projektu spoczywają w rękach miasta. Chodzi nam o sprawne uzyskiwanie pozwoleń na budowę, koordynację z innymi inwestycjami, które dzieją się na terenie miasta. Oczekujemy również pomocy w informowaniu mieszkańców o postępach projektu oraz korzyściach z niego płynących – wyliczał wiceprezes Orange, dziękując jednocześnie władzom za przychylność. – Wiążemy się poprzez inwestowanie w rozbudowę sieci światłowodowych z Polską biznesową, z rozwojem kraju, w tym miasta Siedlce. Nie wszędzie, gdzie wdrażamy naszą usługę, władze są tak świadome wpływu nowych technologii na rozwój, jak w Siedlcach – stwierdził P. Muszyński, podkreślając, że inwestycja podniesie jakość życia mieszkańców.

Do realizacji projektu firma wykorzysta kanalizację techniczną wybudowaną przez Telekomunikację oraz należącą do miasta na zasadzie dzierżawy. – Tam, gdzie będziemy musieli, dobudujemy kanalizację techniczną przy okazji miejskich robót drogowych, a tam, gdzie będziemy mogli, umieścimy kabel światłowodowy na słupach – wyjaśniał wiceprezes Orange. Takie prace trwają m.in. na osiedlach: pierwszym etapie Tysiąclecia oraz Ogrody. Jeszcze w tym roku operator przewiduje stworzenie warunków podłączenia do sieci światłowodowej ok. 13 tys., a w przyszłym roku kolejnych 10 tys. mieszkań.

Ponad 80% w zasięgu

Do końca 2018 r. w zasięgu światłowodu ma być ponad 80% mieszkańców. – Nie dotrzemy jedynie tam, gdzie zabudowa jest bardzo mała bądź znikoma, a jednostkowy koszt dotarcia do niej zbyt wysoki – przyznał P. Muszyński. Inwestycja w największej części ominie dzielnicę przemysłową, obszary zalesione, tereny wojskowe i ogródki działkowe.

W. Kudelski wyraził przekonanie, że szybki internet będzie ważnym argumentem hamującym odpływ ludności z miasta do gminy, a w przyszłości argumentem za przyłączeniem podmiejskich miejscowości do miasta.

Co ważne, podpisanie umowy z Orange nie spowoduje monopolu firmy w Siedlcach na świadczenie usług szybkiego internetu. Inwestować może każdy operator, na co też liczy miasto.

HAH