Kościół
Źródło: WWW.DZIELO
Źródło: WWW.DZIELO

Połączeni wiarą

Po dziesięciu latach bycia stypendystą coraz bardziej odkrywam, że było to dla mnie opatrznościowe wydarzenie; dar od Boga, o który nie prosiłem, którego nie szukałem, a po prostu otrzymałem za darmo - mówi ks. Ireneusz Juśkiewicz, stypendysta fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

– Przede wszystkim służy naszej pamięci o bł. Janie Pawle II, a jednocześnie nieustannemu pogłębianiu jego nauczania – tak o XII Dniu Papieskim, który w tym roku obchodzony jest 14 października, mówi ks. Dariusz Kowalczyk, jeden z jego organizatorów z fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Obchody poświęcone kultywowaniu pamięci o Janie Pawle II odbywają się na różnych płaszczyznach. W wymiarze liturgicznym są to Msze św. odprawiane w intencji Papieża Polaka we wszystkich parafiach. Obok modlitwy ważny jest też aspekt intelektualny. Kilkadziesiąt seminariów naukowych i paneli dyskusyjnych z jednej strony ma na celu przybliżyć nauczanie Jana Pawła II, z drugiej poszerzyć wiedzę o jego pontyfikacie. Nie można również zapomnieć o wymiarze artystyczno-kulturalnym obchodów: koncertach, wystawach, szkolnych akademiach.

Wyróżnienie i szansa

Dzień Papieski niesie za sobą także wymiar charytatywny i społeczny. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” od 11 lat prowadzi program stypendialny wyrównujący szanse edukacyjne młodzieży pochodzącej z małych miejscowości. W tym roku obejmie pomocą 2500 osób. Wśród nich są gimnazjaliści, licealiści i studenci. Pomoc ta nie ogranicza się jednak tylko do sfery materialnej, ma także kształtować ducha. – W małych ośrodkach zdolnej młodzieży nie brakuje, za to często środków finansowych, motywacji i wiary w to, że można osiągnąć wysokie cele, sięgając przy tym po prawdziwe i dobre wartości – przekonuje ks. Kowalczyk. ...

Kinga Ochnio

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł