
Listy do siedmiu Kościołów
„Listy do siedmiu Kościołów” ks. prof. Waldemara Chrostowskiego to znakomita próba „odczarowania” swoistej blokady, która zniechęca do lektury Apokalipsy. Autor w sposób niezwykle prosty, uzupełniony przykładami i opisami historycznych realiów, tłumaczy sens symboli, znaków, skupiając się głównie na omówieniu tytułowych listów wysyłanych przez św. Jana do konkretnych wspólnot kościelnych: w Efezie, Smyrnie, Pergamonie, Tiatyrze, Sardes, Filadelfii i Laodycei (drugi i trzeci rozdział księgi). Nie brakowało im problemów. Pod koniec I w. zmagały się z wrogością, prześladowaniami i napięciami, również wewnętrznymi. Choć geograficznie znajdowały się blisko siebie, każda z nich stawała wobec specyficznych wyzwań. Mimo różnic współtworzyły jeden Kościół.
Wielkim walorem książki znanego i cenionego biblisty jest wpisanie problemów obecnych w Apokalipsie (we wspomnianych wspólnotach) w czasy obecne. „Kryzys w Kościele nie jest niczym nowym. Od zaistnienia chrześcijaństwa wiara zmaga się z niewiarą, prawda z obłudą, pewność z wątpliwościami, wierność ze zdradą, świętość z grzechem. Ponieważ te wszystkie zjawiska mają precedensy w dziejach i wierze biblijnego Izraela, dlatego drogi wyjścia z kryzysów, wobec których staje współczesny Kościół, trzeba wypatrywać w Piśmie Świętym, w obu jego częściach – Starym i Nowym Testamencie” – czytamy we wstępie opracowania.
W „Listach do siedmiu Kościołów” ks. prof. W. Chrostowskiego znajdujemy mnóstwo optymizmu, nadziei wyrastającej z głębokiego przekonania, że nie ma kryzysów, problemów, z którymi Pan Bóg by sobie nie poradził – potrzebna jest nasza wiara, pokora, gotowość do nawrócenia.
Książkę czyta się lekko, uzupełniają ją zdjęcia z miejsc opisywanych, reprodukcje dzieł sztuki i mapy.
KS. PAWEŁ SIEDLANOWSKI
Ks. prof. Waldemar Chrostowski, Listy do siedmiu Kościołów, Fronda, Warszawa 2022.