Region
Źródło: BZ
Źródło: BZ

Polsko-izraelska integracja

Uczniowie ze szkoły im. Davida Ben Guriona w Petah Tiqwa w Izraelu, która gościła w Polsce osiem dni, 30 października spotkała się z międzyrzeckimi gimnazjalistami.

Spotkanie odbyło się w hali Zespołu Placówek Oświatowych nr 2. Przy stołach zasiadła młodzież z partnerskiego izraelskiego miasta i młodzi międzyrzeczanie ze wszystkich trzech miejskich gimnazjów. Rozmawiali ze sobą, wymieniali się adresami, posilali się kanapkami oraz sękaczem i robili sobie wspólne zdjęcia. Gości w imieniu burmistrza Artura Grzyba powitała Joanna Krukowska, inspektor ds. edukacji, kultury i sportu. Kilka zdań powiedziała także kierownik szkoły im. Ben Guriona oraz przedstawicielka tamtejszej młodzieży i uczeń z Międzyrzeca. Wymieniono się upominkami i pamiątkami. Spotkanie uatrakcyjnił występ par Klubu Tańca Towarzyskiego „Iskra”, chóru ZPO nr 2 oraz chóru młodzieży izraelskiej. – Bardzo nam się tu podoba, choć jest wyjątkowo zimno – stwierdziła jedna z izraelskich uczennic. – Koledzy z Polski bardzo mi się spodobali; wymieniliśmy się adresami mailowymi i będziemy ze sobą korespondować – dodała inna z dziewcząt. Młodzi ludzie doskonale się ze sobą dogadywali. Tylko nielicznym potrzebna była pomoc obecnych na spotkaniu nauczycieli języka angielskiego. – Świetnie się z nimi rozmawiało, to bardzo mili, otwarci i weseli ludzie – przyznała Sylwia, uczennica międzyrzeckiego Gimnazjum nr 3. Międzynarodowe spotkanie integracyjne młodzieży zakończyło się tańcami na środku hali przy polskiej i izraelskiej muzyce.

Po spotkaniu w ZPO, goście z Izraela autokarami przejechali na Plac Jana Pawła II. Tam pod rzeźbą „Modlitwa” złożyli kwiaty.

Wizyta izraelskiej młodzieży jest elementem współpracy i partnerstwa między miastem Petah Tiqwa i Międzyrzecem, w ramach podpisanej przed rokiem umowy.

BZ