Kultura
IZU
IZU

Polsko-ukraińskie wołanie o pokój

Blisko 200 wykonawców wzięło 19 stycznia udział w koncercie kolęd i pastorałek pn. „Gwiazda pokoju”. - Muzyka łączy ludzi, pokolenia, religie. Chcieliśmy wspólnie wyśpiewać pokój na Ukrainie i całym świecie!- tłumaczą krótko organizatorzy.

Tego dnia w murach Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Władysława Broniewskiego w Siedlcach zgromadzili się więc soliści, duety, tercety oraz zespoły wokalne, w tym chór z siedleckiego Domu Uchodźcy, a także dzieci i młodzież z Polski i Ukrainy. - Pomysł zrodził się bardzo spontanicznie, z potrzeby serca. Śpiewając utwory bożonarodzeniowe w obu językach, chcemy podtrzymywać tradycję kolędowania, zbliżać nasze kultury, poznawać zwyczaje i obrzędy.

Kolędy jednoczą, uczą nas bycia dobrymi. Te, które dziś usłyszymy, wybrzmią w imię pokoju. Śpiewając po polsku i ukraińsku o narodzeniu Jezusa Chrystusa, chcemy bowiem jeszcze mocniej wołać o pokój na Ukrainie i całym świecie – tłumaczyli na wstępie prowadzący – Anastasia Kucherenko oraz Mariusz Orzełowski. Jak podkreślili, wydarzenie wpisuje się również w trwający Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

 

To priorytet

Dyrektor szkoły Jolanta Pawlik, witając zgromadzonych gości, mówiła o tym, jak ważna jest kwestia pokoju na świecie. Opowiadała również o misji placówek edukacyjnych. – Przekazywanie młodemu pokoleniu najważniejszych wartości, takich jak patriotyzm, miłość bliźniego, tolerancja czy empatia to dla nas priorytet. Dzieci ukraińskie, które do nas przybyły, po prostu stały się naszymi dziećmi. A inicjatywy takie jak dzisiejszy koncert pozwalają nam się jeszcze lepiej poznać, zrozumieć – tłumaczyła.

 

Mali i duzi artyści

Koncert rozpoczęto „Modlitwą o pokój” w wykonaniu zespołu wokalnego Ukraińska Szóstka i scholi parafii Bożego Ciała. Wśród występujących małych i dużych artystów znaleźli się również: Ukraiński Kwartet Wokalny ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Siedlcach, dzieci z miejskich przedszkoli nr 13, 15, 20 oraz 27, młodzież z SP nr 2, 3, 7, 9, 10, 11, a także soliści niezrzeszeni i duet rodzinny z Ukrainy.

Głównym organizatorem tego wydarzenia była SP nr 6, przy wsparciu Fundacji Leny Grochowskiej, która prowadzi siedlecki Dom Uchodźcy, oraz Stowarzyszenia Wspólnota Arche. Warto zaznaczyć, że inicjatywa miała również wymiar charytatywny. Podczas koncertu wolontariusze zbierali fundusze na zakup wózka inwalidzkiego dla ukraińskiej nastolatki Anny Bystryki. Dziewczyna jest niepełnosprawna od urodzenia. Aktualnie studiuje na siedleckim uniwersytecie, a jej marzeniem był elektryczny wózek, dzięki któremu byłaby bardziej mobilna i samodzielna.

IZU