Rozmowy
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Pomagać, ale mądrze

Rozmowa z ks. Mariuszem Boguszewskim, dyrektorem warszawskiego biura Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Fala uchodźców to skutek wojny w Iraku i Syrii. Wprawdzie wcześniej sytuacja polityczna w tych krajach nie była doskonała, ale panował pokój. Oba kraje odnotowywały nawet niewielki wzrost gospodarczy. Dzisiaj natomiast mamy niestabilne rządy, a w Syrii interwencję obcych państw chroniących terroryzm. Skutkiem zniszczenia tych terytoriów jest cierpienie niewinnych ludzi, którym brakuje podstawowych artykułów żywnościowych, dachu nad głową, pracy, nadziei.

Jak ocenia Ksiądz wszczęcie procedury przeciw Polsce w sprawie relokacji uchodźców? Czy przypadkiem nie jest to działanie typowo polityczne, a troska o prawdziwych uchodźców znajduje się na ostatnim miejscu?

Rzeczywiście można odnieść wrażenie, iż za tymi decyzjami stoi wyłącznie polityka, ale żyjemy w świecie, którego jest ona nieodzownym elementem, a problem uchodźców dotyka wszystkich sfer życia społecznego. Jednak warto zadać sobie pytanie, czy działania unijnych dyplomatów i innych organizacji naprawdę mają na celu poprawę bytu cierpiących ludzi, czy raczej stoi za tym chęć realizowania własnych interesów. Cała sprawa związana z uchodźcami jest bardzo trudna i delikatna. Myślę, że nikt z nas nie odmówi komukolwiek schronienia, gdy zagraża mu realne niebezpieczeństwo utraty zdrowia czy życia. Nasz kraj wielokrotnie w swojej historii pomagał ludziom z bardzo różnych stron świata, gdy z powodów politycznych, religijnych czy konfliktów zbrojnych musieli uciekać ze swojej ojczyzny.

 

Polska, Czechy i Węgry znalazły się pod lupą Komisji Europejskiej za naruszenie prawa UE ws. relokacji uchodźców. Tymczasem Austria została wyłączona z tego postępowania. Co Ksiądz o tym sądzi?

Przyznam, że nie rozumiem tej decyzji i chętnie zapytałbym o jej przyczynę osoby odpowiedzialne za takie rozstrzygnięcie.

 

Czy, zdaniem Księdza, Unia Europejska ma pomysł, jak naprawdę zająć się uchodźcami z Bliskiego Wschodu?

Szczerze? Nie wiem. Niewątpliwie jednak problem staje się coraz większy. Świadczą o tym chociażby liczby imigrantów napływających do Europy. ...

Jolanta Krasnowska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł