Diecezja
Źródło: AWAW
Źródło: AWAW

Pomagam, więc jestem!

25 kwietnia w parafii św. Michała Archanioła, po półrocznym okresie próbnym, 47 kandydatów - uczniów Gimnazjum nr 2 zostało włączonych do 32 Szkolnego Koła Caritas.

Koło istnieje od maja 2008 r., jego patronką jest bł. Teresa z Kalkuty. Opiekuje się nim katechetka Barbara Wysokińska i ks. Krzysztof Daniluk. Do SKC należy ponad 100 wolontariuszy rekrutujących się spośród uczniów Gimnazjum nr 2 i 34 seniorów – absolwentów tejże szkoły.

Wręczenie legitymacji nowym członkom odbyło się podczas Mszy św., celebrowanej w intencji młodych społeczników. Dokumenty, poświadczające przynależność do organizacji, wręczali ks. kan. Krzysztof Hapon, dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej oraz ks. Henryk Jakubowicz, proboszcz parafii św. Michała Archanioła.

Stawiają na aktywność

Koło od początku działa bardzo prężnie. Współpracuje z diecezjalną Caritas – włącza się w każdą akcję prowadzoną przez tę organizację. Młodzi kwestują na rzecz ubogich, samotnych, poszkodowanych w kataklizmach i przeżywających trudne sytuacje losowe. – Prowadzili już  zbiórki na rzecz poszkodowanych w Gruzji, na Ukrainie, w Abruzji i we Włoszech. Zbierali środki dla pogorzelców z Kamienia Pomorskiego i mieszkańców Haiti, którzy ucierpieli wskutek trzęsienia ziemi – wylicza B. Wysokińska. Wolontariusze sprzedawali również świece wigilijne i pomagali w zorganizowaniu zbiórki dla stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

SKC nr 32 współpracuje także z Ośrodkiem Misericordia Caritas w Białej Podlaskiej. Każdego roku w okresie bożonarodzeniowym wolontariusze wraz z chórem szkolnym i innymi uczniami gimnazjum goszczą w ośrodku z programem słowno-muzycznym. Przygotowują go specjalnie dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz podopiecznych Domu Pomocy Społecznej. Młodzi chętnie włączają się też w organizowanie zbiórek żywności na terenie sklepów. Bialski Caritas prowadzi takie inicjatywy trzy razy w roku. Wolontariusze zbierają pieniądze na rzecz Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie oraz Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie i Osobom Niepełnosprawnym.

Nie bądź obojętny!

Gimnazjaliści nie tylko pomagają przy zbieraniu funduszy na różne, szczytne cele, ale sami chętnie włączają się w różnego rodzaju zbiórki i przedsięwzięcia. Wspomagają m.in. Stowarzyszenie „Wspólny Świat”, skupiające dzieci i młodzież autystyczną, przekazując środki czystości, materiały piśmiennicze i wykonując pomoce edukacyjne. Włączyli się także w akcję „Płomyk dla nieobecnych”, zbierając znicze, które potem przekazano jej organizatorom. Zapłonęły one na grobach Polaków spoczywających za wschodnią granicą. Młodzi przyłączyli się do akcji „Mój różaniec – moja misja”. Zbierali różańce, które zostały przesłane siostrom salwatoriankom pracującym w krajach misyjnych. Wolontariusze zachęcali również swoich rówieśników do wysyłania charytatywnych SMS-ów w ramach przedsięwzięcia „Paczka na Wschód”. Młodzi biorą również udział w obchodach „Dnia godności osoby niepełnosprawnej intelektualnie” i aktywnie udzielają się w parafii św. Michała Archanioła.

Można na nich liczyć

Spotkania formacyjne SKC odbywają się w każdą trzecią niedzielę miesiąca. Rozpoczynają się o 15.00 Koronką do Miłosierdzia Bożego. Młodzi swoją modlitwą ogarniają wszystkich potrzebujących i wolontariuszy. Potem podejmują tematy związane z działalnością charytatywną i planują swoją pracę na najbliższy miesiąc.

Gimnazjaliści nie tylko wspólnie pomagają, ale także spędzają czas. Razem jeżdżą na obozy i pielgrzymki. Byli już m.in. w Pratulinie, Kostomłotach, Kodniu, Łagiewnikach, Krakowie czy Zakopanem.

Społecznicy na dobre inicjatywy nie żałują wolnego czasu. – Najczęściej pracują w piątkowe popołudnia, soboty i niedziele. Zawsze są chętni do niesienia pomocy innym. Nigdy nie zdarzyło się, by z braku ochotników nie można było przeprowadzić jakiejś akcji. Szczególne podziękowania należą się także ich rodzicom, którzy wyrażają zgodę na udział swoich dzieci w prowadzonych przedsięwzięciach – mówi B. Wysokińska.

Agnieszka Wawryniuk