Region
Źródło: xMCZ
Źródło: xMCZ

Pomnik już wkrótce

11 listopada nastąpi w Siedlcach odsłonięcie Pomnika Wolności. Podpisanie oraz wmurowanie aktu erekcyjnego odbyło się 1 września.

Podpisanie aktu poprzedziła Eucharystia, sprawowana przez bp. Zbigniewa Kiernikowskiego w sanktuarium św. Józefa. – Wolność to dawanie przestrzeni drugiemu człowiekowi, by mógł żyć i rozwijać swoje powołanie. W tym dziele jesteśmy pomocnikami Boga, o ile sami potrafimy być wolni – mówił w homilii ksiądz biskup. – Jesteśmy ludem Bożym zwołanym przez Ewangelię i zgromadzonym wokół Jezusa Chrystusa. Dlatego słowa psalmu: „Szczęśliwy naród wybrany przez Pana” odnosimy do siebie. Zostaliśmy bowiem wybrani i wyzwoleni przez Pana. Ta wolność jest nam dana i zadana. Nie wystarczy cieszyć się wolnością zewnętrzną, konieczne jest kształtowanie w sobie wolności wewnętrznej. Chcemy o tym pamiętać, gdy poodejmujemy się odbudowy Pomnika Wolności. Nie jest ważny ten, kto sieje i podlewa – zaznacza św. Paweł – ale Bóg, który daje wzrost (1Kor 3,1-9). Jezus Chrystus uczy nas wzrastania w kierunku śmierci. Tylko taki wzrost jest owocny i otwiera nam drogę zbawienia, czyni nas ludźmi duchowymi, wolnymi od siebie i zdolnymi do życia w komunii z drugim człowiekiem. Oby Pomnik Wolności wskazywał nam prawdziwą wolność, która nie boi się służyć i tracić życie. Człowiek jest wolny, gdy jego życie jest zakorzenione w Bogu – mówił biskup.

„A wolność – to królestwo dobrych słów, mądrych myśli, pięknych snów, to wiara w ludzi. Wolność – ją wymyślił dla nas Bóg, aby człowiek wreszcie mógł w niebie się zbudzić” – słowami Marka Grechuty, recytowanymi przez Mariusza Orzełowskiego, naczelnika biura prezydenta Siedlec, rozpoczęło się po zakończonej Mszy św. podpisanie aktu erekcyjnego odbudowy Pomnika Wolności. Podpisali go: biskup Zbigniew Kiernikowski, prezydent Wojciech Kudelski, przewodniczący Rady Miasta Mariusz Dobijański oraz przewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Wolności Sylwester Czyżyk.

– Wybudowany w 1933 r. Pomnik Wolności upamiętniał piętnastą rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę i stał na placu 11 Listopada, dzisiaj Placu Wolności w dzielnicy Nowe Siedlce. Jesienią 1941 r. niemieccy saperzy wysadzili go w powietrze. Chcemy, by ten pomnik był lekcją historii dla młodych mieszkańców Siedlec. Dołożymy wszelkich starań, by został wybudowany w terminie – obiecał Sylwester Czyżyk, przewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Wolności.

– Boże, daj nam wzrost wiary. Nie pozwól, byśmy zapomnieli o tych, którzy za wolność ojczyzny przelali krew. Nie pozwól nam zmarnować daru wolności – mówił prezydent W. Kudelski. – Wierzę, że Pomnik Wolności będzie nam przypominał, iż nie ma wolności bez solidarności – mówił Mariusz Dobijański.

Po pamiątkowym zdjęciu, uczestnicy przejechali na Plac Wolności, gdzie nastąpiło wmurowanie aktu erekcyjnego i poświęcenie miejsca pod budowę pomnika.

ks. Mateusz Czubak