Region
Źródło: AWAW
Źródło: AWAW

Pomoc dla dużych rodzin

Od nowego roku w Białej Podlaskiej ruszył projekt „Duża Rodzina”. W jego realizację włączyło się ponad trzydziestu partnerów.

Podpisanie umów między miastem a firmami i instytucjami, które zgłosiły chęć pomocy nastąpiło 20 grudnia. Celem programu jest zwiększenie dostępności do działań kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych. Partnerzy, którzy zdecydowali się włączyć w projekt, chcą udzielać zniżek na swoje produkty i usługi wszystkim rodzinom wielodzietnym. Aby skorzystać z ulg, trzeba będzie legitymować się kartą „Dużej Rodziny”. Żeby ją zdobyć, należy złożyć wniosek w urzędzie miasta. Identyfikatory są wydawane imiennie, posiadają numer i termin ważności. Warto pamiętać, iż są one ważne tylko z dowodem tożsamości albo legitymacją szkolną lub studencką. Karty „Dużej Rodziny” mogą otrzymać członkowie rodzin wielodzietnych, w tym zastępczych, zamieszkałych na terenie miasta Biała Podlaska. Rodzina winna się składać z rodziców (lub rodzica) mających na utrzymaniu troje lub więcej dzieci w wieku do 18 lub 25 roku życia (w przypadku, gdy dziecko uczy się lub studiuje) oraz do 25 roku życia w przypadku dzieci niepełnosprawnych pozostających pod opieką rodzica.

Rabaty na zakupy

Z programu „Duża Rodzina” zadowolony jest prezydent miasta Andrzej Czapski. Cieszy się z pozyskanych partnerów.

– Ważne, że jesteśmy razem jako wspólnota bialska, a nasi przedsiębiorcy solidaryzują się z tymi, którzy są w potrzebie. To bardzo cenne i miłe – mówi włodarz Białej Podlaskiej. Rodziny wielodzietne będą mogły skorzystać z ulg podczas zakupu zabawek, odzieży, obuwia i artykułów spożywczych. Zniżki chcą im zaoferować również salony fotograficzne, optyczne i fryzjerskie. Miłą niespodzianką będą też tańsze bilety na pływalnie, lodowisko, seanse kinowe i zajęcia w BCK. Wśród partnerów znaleźli się właściciele sklepów, bawialni i lokali gastronomicznych. W realizację programu włączyły się także szkoły.

Grosz do grosza

Jako pierwsi kartę „Dużej Rodziny” odebrali państwo Izabela i Tadeusz Kryńscy, którzy prowadzą zawodową rodzinę zastępczą. Przez ich dom od 2006 r. przewinęło się już 13 dzieci. Teraz wychowują czwórkę. – Ten projekt to bardzo dobra rzecz. Zniżki 5-10%, które chcą nam oferować przedsiębiorcy, są dla nas bardzo korzystne. Jeśli popatrzymy na te ulgi w skali roku, albo podczas robienia większych zakupów, widać, że zapłacimy mniej niż dotychczas – tłumaczą.

Do udziału w projekcie zgłosiła się m.in. Barbara Chwesiuk, właścicielka firmy Bialcon. Podczas spotkania wyznała, że sama pochodzi z rodziny wielodzietnej. – Uważam, że każdy przedsiębiorca, który uzyskał pewną pozycję materialną ma moralny obowiązek dzielić się z innymi. Cieszę się, że możemy uczestniczyć w tym programie – podsumowała.

Agnieszka Wawryniuk