Rozmaitości
Źródło: ARCH.
Źródło: ARCH.

Pomoc pod ręką

Mamo, tato, opiekunie - wyjeżdżasz z dziećmi? Przygotuj podróżną apteczkę - sprawdź ważność leków i uzupełnij braki. Nie zapomnij zabrać jej ze sobą! Z takim przesłaniem rusza akcja „Z apteczką bezpieczniej”.

Akcja zainicjowana przez Akademię Malucha Alantan dedykowana jest wszystkim podróżującym z dziećmi i ma na celu przypomnienie jak ważnym element wakacyjnego bagażu jest dobrze wyposażona apteczka. Chociaż polskie prawo (w przeciwieństwie do przepisów pozostałych krajów UE) nie nakłada na podróżujących obowiązku wożenia apteczki w samochodzie (prywatnym), jednak ratownicy medyczni i pediatrzy gorąco namawiają do zabierania jej ze sobą.

Ważna zawartość

– Ludzie zapominają o apteczce. Mają jakiś stary zestaw opatrunków w samochodzie i w razie wypadku – nawet drobnego zranienia – są bezradni. A najczęściej spotykane apteczki (dostępne np. w hipermarketach) zawierają śladowe ilości opatrunku i w sytuacji krytycznej są kompletnie bezużyteczne – przekonuje Jacek Rosłonek, ratownik medyczny wspierający akcję. Podkreśla też, że wciąż szwankuje wiedza na temat wyposażenia takiej podróżnej apteczki, miejsca i sposobu jej przewożenia. Apteczka pierwszej pomocy (na stałe w samochodzie) nie powinna zawierać leków, a jedynie środki opatrunkowo-ratownicze. Przemawiają za tym względy bezpieczeństwa i wymogi przechowywania lekarstw (chodzi tu m.in. o temperaturę.) Bezwzględnie wskazane jest zatem rozdzielenie apteczki pierwszej pomocy od tej podręcznej, z lekami.

Wymogi dotyczące wyposażenia apteczki pierwszej pomocy, zdaniem J. Rosłonka są następujące: musi być uzupełniona i zawierać dobrej jakości rzeczy. Np. przy oparzeniach bardzo ważne, by nie dopuścić do rozszerzenia się uszkodzeń tkanek, dlatego warto zainwestować w skuteczne opatrunki hydrożelowe. – Sprawdźmy, czy nasze nożyczki z apteczki są w stanie pociąć materiał typu jeans – bo każdą ranę trzeba najpierw uwidocznić, a dopiero potem założyć opatrunek – podkreśla ratownik. Co do sposobu przewożenia apteczki, zdaniem naszego eksperta, nie wolno zapomnieć o: jej stabilnym przymocowaniu i zabezpieczeniu przed dziećmi.

Z medykamentami

Natomiast podróżna apteczka z lekami to żelazny zapas medykamentów na najczęstsze możliwe dolegliwości, jak gorączka, zatrucie pokarmowe, ból ucha czy zęba. Jak podkreśla Wojciech Feleszko – pediatra, konsultant medyczny akcji, powinny znaleźć się w niej również leki przyjmowane przez małego pacjenta „na stałe” w przypadku choroby przewlekłej, np. astma bądź cukrzyca, oraz leki ratujące życie – jeśli dziecko jest uczulone na jady owadów (czyli: adrenalina w strzykawce). A także środki zapobiegawcze (a więc nie preparaty farmaceutyczne), takie jak repelent przeciwko owadom i krem z filtrem słonecznym.

Konieczna jest też w podróży – przypomina lekarz – książeczka zdrowia, by w razie wypadku sprawdzić, kiedy dziecko było szczepione np. przeciw tężcowi, bo od tego zależy dalsze leczenie. Powinno się też przechowywać w apteczce ulotki informacyjne o lekach.


Apteczka pierwszej pomocy

rolka plastra bez opatrunku (min. 5 m x 2,5 cm)

rolka plastra z opatrunkiem (1 szt.)

kompres gazowy 10 cm x 10 cm jałowy (6 szt., każdy pakowany oddzielnie)

opatrunek jałowy 1 m2 (3 szt.)

opatrunek osobisty (4 szt.)

opaska dziana podtrzymująca lub elastyczna o niskiej ściągliwości 10 cm (5 szt.)

chusta trójkątna (2 szt.)

koc ratunkowy (min. 1 szt.)

rękawiczki ochronne (min. 4 szt.)

nożyczki (z zaokrąglonymi końcówkami, min. 14,5 cm długości)

flakon płynu hydrożelowego na oparzenia (1 szt.)

gaziki spirytusowe (min. 10 szt.)

maska do sztucznego oddychania (min.1 szt.)

siatka opatrunkowa (rozmiar na głowę, min.1 szt.)

KL