Opinie
Źródło: MORGUEFILE
Źródło: MORGUEFILE

Pomoc w walce o zdrowie

Wypadek drogowy często oznacza dla dziecka pozostające na całe życie kalectwo. Dla rodziców to początek walki o każdy przejaw powrotu do zdrowia. Stara się im pomóc ogólnopolska Fundacja Pomocy dla Dzieci Poszkodowanych w Wypadkach Drogowych działająca w Siedlcach.

Wypadki drogowe z uczestnictwem dzieci i młodzieży są wciąż problemem społecznym. Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w 2009 r. w Polsce doszło do ponad pięciu tysięcy wypadków drogowych z udziałem dzieci. Zginęło w nich 128 najmłodszych uczestników ruchu drogowego w wieku do 14 lat, a ponad pięć tysięcy zostało rannych. Najwięcej zdarzeń ma miejsce na trasie dom – szkoła – dom. Dużo wypadków zdarza się także w dni wolne od zajęć lekcyjnych, w czasie weekendów i podczas wakacji. W przedziale wieku od 7 do 14 lat najwięcej ofiar stanowią piesi – 39,7 % wszystkich poszkodowanych w tej grupie wiekowej.

Ból rodzinnych tragedii

– Proszę mi wierzyć, to są ludzkie tragedie. Rozmiar ludzkiego nieszczęścia w przypadku dziecka jest niesamowity – mówi Marek Jedlak z działającej w Siedlcach Fundacji. To przez jego ręce przechodzą listy od rodziców ofiar z prośbą o pomoc. Oprócz medycznej dokumentacji i potwierdzenia od organów ścigania, że dziecko doznało uszkodzeń w wyniku wypadku drogowego, często przelewają na papier historię swojego życia i cały swój żal. ...

Kinga Ochnio

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł