Aktualności
Pomogą rodzinom

Pomogą rodzinom

W Woli Wodyńskiej miało miejsce oficjalne otwarcie Placówka Wsparcia Dziennego „Radość”. Po oficjalnym otwarciu obiektu z przygotowanych w świetlicy atrakcji jako pierwsi skorzystali najmłodsi mieszkańcy gminy.

Mieszcząca się w budynku tzw. pawilonu turystycznego instytucję wodyński samorząd uruchomił we współpracy ze Stowarzyszeniem SOS Wioski Dziecięce w Polsce, w ramach realizacji programu ,SOS Rodzinie. W uroczystości uczestniczyli m.in. włodarz gminy Wojciech Klepacki, zastępca wójta i kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Marlena Paczek, dyrektor ,,Radości” Katarzyna Chromińska, dyrektor Programu SOS Wiosek Dziecięcych w Siedlcach Jarosław Świerczewsk, terapeuci i pedagodzy, którzy będą prowadzić zajęcia a także radni gminy oraz nauczyciele i uczniowie szkół z Seroczyna, Wodyń i Rudy Wolińskiej. Gościem specjalnym wydarzenia był Ambasadorem Stowarzyszenia SOS, dziennikarz TVP prowadzący poranny program „Pytanie na śniadanie” Tomasz Wolny.

Gmina Wodynie jest kolejnym miejscem w Polsce, w którym uruchomiono tego typu placówkę. Celem programu SOS Rodzinie jest wsparcie znajdujących się w kryzysowych sytuacjach lub nie dających sobie rady z wychowywaniem dzieci rodzin z małych miejscowości. Program jest ukierunkowany głównie na pomoc edukacyjną, rozwój zainteresowań czy spędzanie wolnego czasu. Dorośli biorą udział w warsztatach i spotkaniach, w trakcie których poznają m.in. metody reagowania na problemy i konflikty powstające w rodzinie a także uczą się, jak rozmawiać z dziećmi czy spędzać z nimi czas wolny. Z kolei dzieci uczestniczące w dedykowanych im zajęciach świetlicowych nadrabiają przede wszystkim zaległości szkolne. Ponadto uczą się jak panować nad emocjami czy wykorzystywać swoje mocne strony. W programie zajęć są także różnego rodzaju spotkania, zabawy integracyjne i wycieczki.

Placówka Wsparcia Dziennego Radość w Woli Wodyńskiej funkcjonuje w bezpłatnie użyczonych przez gminę pomieszczeniach pawilonu turystycznego. Zaadoptowanych na świetlicę budynek dysponuje 30 miejscami. Udział dzieci w zajęciach jest bezpłatny, a część z nich dowożona jest na nie autobusem szkolnym. Zajęcia w placówce organizowane będą dwa razy w tygodniu, we wtorki i środy, z podziałem na grupy wiekowe. Szczegółowych informacji na temat działalności placówki oraz możliwościach zapisu udzielają kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wodyniach oraz kierownik placówki. W powiecie siedleckim Program ,,SOS Rodzinie” realizowany jest w gminach Domanice i Skórzec. W całej Polsce objętych jest nim blisko 500 rodzin. 

MLS