Kultura
Źródło: Z
Źródło: Z

Popis polskich i rosyjskich artystów

W czwartkowy wieczór, 24 lipca, w hali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem wystąpili na specjalnym pokazie uczestnicy warsztatów Studia Artystycznego Metro. Obok polskich, na scenie wystąpiła grupa rosyjskich artystów przygotowujących się do musicalu „Romeo i Julia”.

Podczas pokazu goście z Rosji zaprezentowali m. in. fragmenty musicalu „Polita” oraz „Romeo i Julia”, który w Rosji będzie miał swoją premierę w listopadzie tego roku. Polscy artyści zaprezentowali m. in. kompozycję Agnieszki Hajduk-Piotrowskiej do słów Jana Jakuba Należytego pt. „Naparstek zrozumienia”.

Dla najmłodszych warsztaty w Miętnem były pierwszymi zajęciami artystycznymi w życiu, ale to nie przeszkodziło w realizacji widowiska na wysokim poziomie, które przygotowali wspólnie młodzi Polacy i Rosjanie. Oprócz różnych form teatralnych artyści wykonali taniec nowoczesny. Natomiast głośny aplauz wśród publiczności wywołał pokaz hip-hopu. Nie zabrakło też występów solowych. Można było usłyszeć świetne wykonanie „Świetlistej nocy” z musicalu „Romeo i Julia” w wykonaniu rosyjskiego artysty Iwana Chemina, a także utwór „Listen” z repertuaru Beyonce, który zaprezentowała Kasia Granecka, utalentowana wokalistka z Polski, która, pomimo młodego wieku, występuje na scenie Teatru Buffo. Obojgu bił brawo maestro Janusz Stokłosa. A to się nie zdarza często. Całość pokazu zakończyły utwory: „Wieża Babel” z musicalu „Metro” oraz „Happy” Pharrella Williamsa, które wspólnie zaprezentowali polscy i rosyjscy artyści. Było to brawurowe wykonanie, a sala brzmiała od oklasków. Raz jeszcze okazało się, że sztuka łączy, a nie dzieli sąsiedzkie narody. To było słychać, widać i czuć.

Do zobaczenia za rok

Nie bez znaczenia dla występujących była obecność na sali mistrzów Janusza Józefowicza i J. Stokłosy oraz radośnie i emocjonalnie wspierającej młodych artystów Nataszy Urbańskiej. Po pokazie podziękowano Bożenie Majewskiej za wspaniałą opiekę medyczną nad młodzieżą. Występy przygotowali artyści – pedagodzy: Iwona Runowska, A. Hajduk-Piotrowska, Joanna Pędzich, Katarzyna Nowatkiewicz, Martyna Cynowska, Piotr Tolak, Piotr Hajduk i Danuta Fidusiewicz – szefowa warsztatów.

Na pokazie pojawili się: burmistrz Żelechowa Mirosława Miszkurka, dyrektor Powiatowego Ośrodka Sportu w Miętnem Andrzej Kujda oraz dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych Zdzisław Majewski, który zaprosił D. Fidusiewicz, J. Józefowicza i J. Stokłosę na przyszłoroczne warsztaty. Po tym wystąpieniu nastąpiły brawa i bisy.

Eugeniusz Lisowiec