Poradnie i profilaktyka
Centrum opieki nad matką i dzieckiem zlokalizowany zostanie w przebudowanych i zmodernizowanych pomieszczeniach dawnej kotłowni szpitala. Remont właśnie ruszył.
Oddanie budynku do użytku zaplanowano na połowę 2020 r. Jak zapewniają władze województwa, mamy i dzieci otrzymają kompleksową opiekę, bo centrum obejmie poradnię ginekologiczną z gabinetami lekarskimi i zabiegowymi, szkołę rodzenia, poradnię laktacyjną, pracownię rehabilitacji poporodowej oraz poradnie specjalistyczne: neonatologiczną, kardiologiczną, nefrologii, diabetologii czy zdrowia psychicznego dzieci.
Ale siłą centrum opieki nad matką i dzieckiem ma być również profilaktyka, m.in. programy wczesnej diagnostyki prenatalnej oraz specjalistycznych badań noworodków. Z kolei dzięki nowoczesnym aparatom KTG pacjentki będą badane także w warunkach domowych, bez konieczności odwiedzania szpitala.
Jednak po ostatnich problemach z obsadą oddziału położniczego, który zmagał się z brakami lekarzy chętnych do podjęcia dyżurów, pojawia się pytanie, czy szpital poradzi sobie ze znalezieniem odpowiedniego personelu. – Zdecydowana część tych poradni funkcjonuje i teraz, więc absolutnie nie będzie problemu z ich działaniem w przyszłości – deklaruje Marcin Kulicki, prezes zarządu szpitala. – Rzeczywiście, obecnie brakuje lekarzy w skali całego kraju, ale wszystkie problemy staramy się rozwiązywać na bieżąco. Niezależnie od tego dla kompleksowej opieki, wynikającej z potrzeb i oczekiwań pacjentek, taka inwestycja jest niezbędna – dodaje, podkreślając, że nie przewiduje problemów z obsadą personelu.
JAG