Kościół
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Porcjunkula – tu wszystko się zaczęło…

Drugiego sierpnia, w święto Matki Bożej Anielskiej możemy uzyskać Odpust Porcjunkuli. Mało kto wie, że jest on darem wyproszonym przez św. Franciszka. Po włosku nazywa się go „Perdono di Assisi”, czyli „Przebaczenie z Asyżu”.

Aby poznać ciekawą historię powstania Odpustu Porcjunkuli, trzeba przenieść się do XIII w. i zatrzymać przy małej kaplicy w Dolinie Spoletańskiej we Włoszech. Zniszczony i zapomniany obiekt oddalony był o 5 km od Asyżu. Powstał prawdopodobnie w IX w. Początkowo nazywano go kościołem Najświętszej Maryi Panny z Doliny Jozafata. Podania mówią, że został ufundowany przez pielgrzymów powracających z Ziemi Świętej. Pątnicy przywieźli ze sobą grudkę ziemi (według innych źródeł był to kamyk), pochodzącą z grobu Maryi, który usytuowany był właśnie w Dolinie Jozafata, i umieścili go w ścianie kościoła. W XIII w. obiekt znalazł się w opłakanym stanie. Nikt nie przypuszczał, że maleńka kapliczka przetrwa do naszych czasów i że wyjdzie z niej tak wiele łask.

Zamieszkać u Maryi

Zniszczonym kościółkiem zajął się św. Franciszek, który wtedy nie był jeszcze zakonnikiem. Własnymi rękami odbudował obiekt i zamieszkał przy nim. Podczas jednej z Eucharystii usłyszał: „Idźcie i głoście: Bliskie już jest królestwo niebieskie. (…) Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie. Nie zdobywajcie złota ani srebra, ani miedzi do swych trzosów. Nie bierzcie na drogę torby ani dwóch sukien, ani sandałów, ani laski” (Mt 10, 6-10). Posłuszny poleceniom Chrystusa, włożył zakonny habit i udał się na plac przy kościele św. Jerzego w Asyżu. Tam zaczął głosić słowo Boże i bardzo szybko znalazł 12 towarzyszy, którzy tak jak on chcieli oddać swe życie dla Chrystusa. Nazwali się braćmi mniejszymi, a za cel postawili sobie pokutę i głoszenie Dobrej Nowiny. ...

Agnieszka Wawryniuk

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł