Kościół
Źródło: ARCH
Źródło: ARCH

Posłani w pokoju Chrystusa

Większe zwrócenie uwagi na sposób świętowania niedzieli, tworzenie w rodzinach domowego Kościoła oraz głoszenie Chrystusa słowem i czynem to wskazówki na nowy rok liturgiczny.

28 listopada, w pierwszą niedzielę Adwentu, rozpoczęliśmy nowy rok liturgiczny. Jest on ostatnim etapem trzyletniego programu duszpasterskiego zatytułowanego „Eucharystia daje życie”. Jego autorzy, opierając się na adhortacji apostolskiej Benedykta XVI „Sacramentum caritatis”, zaproponowali, by w kolejnych latach skoncentrować się na Eucharystii jako tajemnicy wyznawanej, Eucharystii jako tajemnicy celebrowanej oraz Eucharystii jako tajemnicy posłania i chrześcijańskiego świadectwa. Dlatego w tym roku - pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa” - będziemy pochylać się nad konsekwencjami naszego czerpania z Eucharystii. „Ten, kto Mnie spożywa będzie żył na wieki” (J 6,57) - te słowa Jezusa mają na nowo uświadomić nam, że przyjmując Chrystusa, jesteśmy zobowiązani nie tylko Nim żyć, ale też dzielić się Nim z innymi. Bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP, podkreśla, że życie Ewangelią i głoszenie jej w praktyce oznacza realizowanie ewangelicznego stylu życia.

– Myślę, że ważnym elementem jest zwrócenie uwagi na świętowanie Dnia Pańskiego, żebyśmy żyli bardziej Chrystusem, którego przyjęliśmy w Komunii Świętej – podkreśla, zwracając uwagę, że coraz częściej świętowanie dnia Pańskiego ograniczamy do jednej godziny, czyli uczestnictwa w Mszy św. Stąd zachęta, by każdą niedzielę przeżywać świadomie w duchu wdzięczności i uwielbienia Pana Boga.

Druga rzecz, na którą zwraca bp A. Czaja, to wspólna modlitwa w rodzinach. – Powinniśmy bardziej zadbać o to, by nasz dom stał się Kościołem Domowym, domem i szkołą Komunii – akcentuje.

 

Słowem i czynem

Jako kolejne zadanie przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP wskazał głoszenie Chrystusa nie tylko słowem, ale i czynem, powtarzając za papieżem Franciszkiem, że chodzi o „ducha wyjścia” czyli  „obudzenie wyobraźni miłosierdzia i dostrzeganie ludzi w potrzebie”. ...

JAG

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł