Opinie
Źródło: P
Źródło: P

Postawmy na patriotyzm

Zorganizowane przez Klub Gazety Polskiej siedleckie spotkanie z historykiem i publicystą prof. Jerzym Robertem Nowakiem zgromadziło pokaźną widownię. Prelekcji i dyskusji, jaka nastąpiła po niej, patronowało hasło Węgierska droga dla Polski.

Odniesienie polskiej sytuacji do tego, co dzieje się na Węgrzech, to na naszej scenie politycznej nie nowość. Niedawne spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem (następnego dnia po tym spotkaniu Orban zapowiedział, że nie poprze żadnej sankcji wobec Polski) jeszcze podgrzało emocje. Histeria dotycząca rządu Beaty Szydło jako żywo przypomina niedawne reakcje na działalność węgierskiego Fideszu.

– Na aktualną sytuację naszego kraju, w pewien sposób analogiczną do Węgier, patrzę z optymizmem – mówił w auli Katolickiego Liceum im. Świętej Rodziny J.R. Nowak. – Jeżeli im się udało, to może się udać i nam. Oni wyszli z gorszego bagna niż my – przekonywał. Mieli większe niż Polska zadłużenie, z pomocą rodzimych złodziei: komunistów i liberałów, byli okradani bardzo skutecznie przez Zachód. Mimo że kiedy zaczynały swoją walkę, były samotne i poddane różnym naciskom i groźbom, Węgry wygrały. Wygrały dzięki temu, że Viktor Orban postawił na obronę interesów narodowych, na patriotyzm. I sprawił, że Madziarzy zaczęli być dumni ze swojego kraju. Dziś nawet polityczni przeciwnicy węgierskiego premiera przyznają, że jest on wielkim mężem stanu i zachowa swoje miejsce w historii. J.R. Nowak zdementował pojawiające się w niektórych mediach pogłoski, jakoby w państwie Orbana doszło teraz do upadku gospodarczego. Na potwierdzenie swoich słów przywołał opinię Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który w maju tego roku przyznał, że Węgry prowadzą skuteczną politykę gospodarczą. ...

Anna Wolańska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł