Rozmowy
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Poszli i nauczali

W Gnieźnie trwają wykopaliska, gdzie niedawno odkryto rozsypane mozaiki z kaplicy Dąbrówki. Mamy też włócznię św. Maurycego. Rzeczą nieprawdopodobną jest też kaplica w podziemiach królewskich na Wawelu, gdzie leżą pierwsi z krakowskich biskupów.

O początkach chrześcijaństwa mówi dr Krzysztof Gębura z Instytutu Historii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego.

Rozprzestrzenianie chrześcijaństwa zaczęło się już za życia Jezusa… Istnieje piękna legenda o władcy Odessy nad Eufratem – Abgarze, któremu Jezus posyła swój wizerunek…

…ale szczególny moment miał miejsce podczas Zesłania Ducha św. w wieczerniku, kiedy uczniowie dostali nakaz nauczania narodów. Jest rok około 27 po narodzeniu Chrystusa, a więc za czasów cesarza Tyberiusza. Początkowo uczniowie Jezusa to Żydzi. Większość z nich pochodzi z Galilei, a więc są to Żydzi mówiący po aramejsku, czyli posługują się przekształconą, ludową formą języka semickiego, podobną do hebrajskiego. Są to ludzie pochodzący z niezbyt wysokich warstw społecznych. Nie jest to w każdym razie elita, choć znajduje się wśród nich św. Mateusz, który jest celnikiem, więc musi znać trochę łaciny i greki, czy św. Łukasz, który umie pisać.

Każdy ruch, instytucja, wymaga zorganizowania. Chrześcijanie szukali takich form?

W ramach narodu żydowskiego powstaje w Jerozolimie gmina chrześcijańska pod przywództwem Jakuba Starszego, bardzo bliskiego krewnego Jezusa. ...

JAG

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł