Diecezja
Źródło: XMC
Źródło: XMC

Potrzeba chrześcijańskiej formacji

1 września w szkole podstawowej i gimnazjum zainaugurowano rok szkolny. Uroczystość połączono z poświęceniem nowego obiektu sportowego. Rozpoczęła ją Eucharystia sprawowana przez bp. Zbigniewa Kiernikowskiego.

 
Dostojnego celebransa powitali starosta bialski Tadeusz Łazowski, wójt Konstantynowa Romuald Murawski oraz miejscowy proboszcz ks. Waldemar Tkaczuk.

– W słowie Bożym otrzymujemy najlepszy program na naszą pracę formacyjną i edukacyjną – mówił w homilii bp Kiernikowski. – Jesteśmy uczniami, którzy słuchają Jezusa Chrystusa. On, podobnie jak apostołów, zaprasza nas, byśmy zostawili stary styl życia i poszli za Nim. W liście do Kolosan odnajdujemy swoisty program chrześcijańskiej formacji: „Nie przestajemy za was się modlić i prosić Boga, abyście doszli do pełnego poznania Jego woli”. Rozpoczynając nowy rok szkolny pytamy siebie, czy jest w nas pragnienie, by poznać i wypełniać wolę Boga. W modlitwie Pańskiej prosimy: „Bądź wola Twoja”, ale czy chcemy ją odczytywać i realizować w naszym życiu? – pytał. – Chrześcijańska formacja pomaga nam przekraczać lęk o siebie, byśmy pełnili wolę Boga i postępowali w sposób godny Pana. Jest to możliwe, gdy mamy w sobie Ducha Jezusa Chrystusa. Wtedy nie potrzebujemy innej mocy, nie musimy już dłużej udawać mocarzy, którzy chcą panować nad drugim człowiekiem. Życzę wam, byście rozpoczynając nowy rok szkolny, byli godni Pana tworząc wspólnotę opartą na służbie i bezinteresownej miłości – nauczał.

Po zakończonej Eucharystii dalsze uroczystości odbyły się w Gimnazjum im. C.K. Norwida w Konstantynowie, gdzie nowy obiekt sportowy poświęcił ks. prałat Stanisław Grabowiecki, dziekan dekanatu janowskiego. Oddany do użytku kompleks obejmuje szereg boisk m. in. stadion z bieżnią pięciotorową ze sztucznej nawierzchni, kort do tenisa, boisko do koszykówki, siatkówki i piłki ręcznej i dwie zielone sale gimnastyczne. Dzięki temu uczniowie przestaną ćwiczyć na szkolnych korytarzach, a mieszkańcy będą mogli korzystać z obiektu popołudniami i w weekendy.

ks. Mateusz Czubak