Diecezja
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Potrzeba modlitwy i pracy

Młodzi z naszej diecezji rozpoczęli duchowe przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Organizacja tak dużego przedsięwzięcia wymaga zjednoczenia wszystkich sił.

Niedawno wystartowała Szkoła Lidera, w której do posługi na ŚDM przygotowują się rejonowi liderzy. Drugim ważnym punktem jest Cz@t ze Słowem. Taką nazwę noszą modlitewne spotkania organizowane w dziewięciu rejonach naszej diecezji.
Podczas wieczornych czuwań młodzi adorują Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, medytują nad słowem Bożym, modlą się śpiewem i uczestniczą w Mszach św. Wszystko w intencji zbliżających się ŚDM. Cz@t ze Słowem jest także okazją do tego, by szerszemu gronu młodych wyjaśnić, na czym polegają Światowe Dni Młodzieży i zaprosić ich do włączenia się w ich organizację. W listopadzie takie spotkania odbyły się m.in. w Białej Podlaskiej, Borkach, Rykach, Włodawie, Łukowie, Parczewie i Siedlcach. Frekwencja była bardzo dobra.

Jak informują członkowie Diecezjalnego Biura ŚDM, w czuwaniu w Białej Podlaskiej wzięło udział kilkaset młodych ludzi.

– Liderzy i koordynatorzy ŚDM kilka dni przed spotkaniem „reklamowali” je w bialskich szkołach. Zachęta okazała się skuteczna, bo w piątkowy wieczór w kościele pw. Wniebowzięcia NMP zgromadziło się ponad 450 osób – przyznaje Joanna Janus. Gościem spotkania było małżeństwo, które aż pięć razy uczestniczyło w ŚDM. Państwo Marzena i Mariusz byli m.in. na zjeździe młodych w Rzymie, Toronto i Madrycie. – Nic tak nie zachęca do udziału w Światowych Dniach Młodzieży jak świadectwo uczestników- podkreśla J. Janus. Bialskie spotkania otrzymały nazwę „Przystanek Biała”.

Przedstawicielka Diecezjalnego Biura ŚDM podkreśla również, że w trakcie wieczoru liderzy ŚDM rejonu Biała Podlaska przedstawili działania zespołów przygotowujących ŚDM w naszej diecezji oraz komitetu w Krakowie, a także zachęcali do włączenia się w te działania. – Pracy jest bardzo dużo, więc każda para rąk i każda twórcza myśl jest na wagę złota – podsumowuje. Młodzi z biura ŚDM zaznaczają, iż warto, aby w kolejnych spotkaniach (które będą odbywały się co miesiąc) brali udział nie tylko młodzi pochodzący z danego rejonu, ale także pozostali wierni. Światowe Dni Młodzieży to spotkanie młodych, którego organizatorami powinni się czuć wszyscy członkowie Kościoła Katolickiego w Polsce, aby, jak prosił Polaków papież Franciszek, dobrze przygotować ŚDM w Krakowie.

AWAW