Diecezja
Źródło: KN
Źródło: KN

Potrzeba odnowy umysłów i serc

19 października, w 33 rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki i trzecią rocznicę poświęcenia pomnika patrona „Solidarności”, w kościele pw. Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim odprawiona została Msza św. w intencji ojczyzny.

Eucharystię sprawowali proboszczowie trzech radzyńskich parafii: ks. prał. Roman Wiszniewski, ks. kan. A. Kieliszek i ks. kan. Henryk Och oraz ks. Wojciech Stefaniuk. W homilii ks. A. Kieliszek przytoczył słowa św. Jana Pawła II skierowane do parlamentarzystów 11 czerwca 1999 r.: „Składam dzięki Panu historii za obecny kształt polskich przemian, za świadectwo godności i duchowej niezłomności tych wszystkich, których w tamtych trudnych dniach jednoczyła ta sama troska o prawa człowieka, ta sama świadomość, iż można życie w naszej ojczyźnie uczynić lepszym, bardziej ludzkim”. - Wśród ludzi, którzy zaangażowali się w przemiany i ofiarowali ojczyźnie najwięcej: życie, trzeba wymienić patrona dnia dzisiejszego - bł. ks. J. Popiełuszkę - zaznaczył kaznodzieja.

Nawiązał następnie do słów Jezusa z Ewangelii św. Łukasza, skierowanych do ówczesnej elity narodu izraelskiego wybranego – faryzeuszów i uczonych w prawie: „Biada wam, budujecie grobowce prorokom, a przecież ojcowie wasi pozabijali ich”. – Nie wystarczy budować grobowce i pomniki wybitnym ludziom. Trzeba wsłuchać się w ich głos, ich przesłanie, czerpać przykład z ich życia – podkreślił.

 

Na nowo odczytywać słowa bł. Ks. Jerzego

Ks. Kieliszek przypomniał następnie słowa abp. Angelo Amato z Mszy beatyfikacyjnej: „Co było powodem tak wielkiej zbrodni? Czy ks. Jerzy był może przestępcą, mordercą, a może terrorystą? Nic z tych rzeczy. Ks. Popiełuszko był po prostu wiernym katolickim kapłanem, który bronił swojej godności jako sługi Chrystusa i Kościoła oraz wolności tych, którzy, podobnie jak on, byli ciemiężeni i upokorzeni. Za pomocą jedynie duchowych środków, takich jak prawda, sprawiedliwość oraz miłość, domagał się wolności sumienia obywatela i kapłana. Lecz zgubna ideologia nie znosiła światła prawdy i sprawiedliwości (…)”. – Taką cenę zapłacił ks. Jerzy za wierność wartościom prawdzie, sprawiedliwości. Dziś chcemy na nowo odczytywać to, co do nas mówił – skomentował kaznodzieja i przytoczył fragmenty ostatniej homilii wygłoszonej w parafii Braci Męczenników w Bydgoszczy: „(…) Mamy obowiązek domagać się, by nadzieje narodu zaczęły się wreszcie realizować, trzeba to czynić z odwagą i rozwagą. Trzeba wreszcie zasiąść do stołu i w szczerym dialogu, mając na uwadze dobro ojczyzny, szukać właściwego rozwiązania wszystkich problemów”.

 

Troska o dobro wspólne

Jako puentę rozważań ks. A. Kieliszek przytoczył słowa św. Jana Pawła II z listu do Polaków w 25 rocznicę pierwszej pielgrzymki do ojczyzny: „Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna ojczyzna”.

Po Mszy św. uczestnicy liturgii udali się pod pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki, by złożyć wieńce i wiązanki kwiatów.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele różnych szczebli władzy. Obecni byli m.in. wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, burmistrz Jerzy Rębek, wójt Wiesław Mazurek, przewodniczący radzyńskiego oddziału NSZZ „Solidarność” Jerzy Bednarczyk, prezes RaSiL Józef Korulczyk.

Karol Niewęgłowski