Diecezja
Źródło: AWAS
Źródło: AWAS

Potrzebny detoks serca i sumienia

„Błogosławieni czystego serca” to motto kolejnego spotkania modlitewnego z cyklu Miasto Ucieczki, jakie odbyło się w parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim 7 marca. Wzięło w nim udział około tysiąca osób.

- Miasto Ucieczki to spotkanie z Chrystusem, który pomaga odnowić więź z Bogiem, uwalnia od mocy złego, uzdrawia i uzdalnia do pójścia Bożymi drogami - zapraszał proboszcz parafii ks. prał. Roman Wiszniewski.

Modlitwa rozpoczęła się Koronką do Miłosierdzia Bożego z rozważaniami tematycznymi, następnie s. Wirginia, nauczycielka Liceum Sióstr Niepokalanek w Szymanowie, wygłosiła katechezę o znaczeniu czystości serca w życiu dzieci, młodzieży i dorosłych. O 18.00 Mszę św. odprawił i homilię wygłosił dekanalny referent duszpasterstwa młodzieży ks. Mariusz Baran.

Z tęsknoty za czystością

Po krótkiej przerwie uczestnicy wzięli udział w trzeciej części spotkania, której sercem była medytacja Drogi Krzyżowej. Rozważania przygotował i poprowadził ks. kan. Wojciech Hackiewicz, diecezjalny asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Akcji Katolickiej.

Droga Krzyżowa poprzedzona była słowem wstępnym, w którym ks. W. Hackiewicz wezwał do podjęcia wysiłku „detoksykacji serc” – oczyszczenie sumienia przez modlitwę, sakramenty, lekturę Pisma Świętego, adorację. To lekarstwo na przekaz większości mediów, które usiłują „podważać to, w co wierzymy, obrzydzać to, co święte, dobre, doskonałe”. Duszpasterz młodzieży wyraził nadzieję że zaczyna się nowa epoka – odzyskiwania czystości. – Jestem przekonany, że młode pokolenie będzie tęsknić za ludźmi czystymi, uczciwymi, autentycznymi – mówił kaznodzieja.

„Wymagajcie od siebie”

Jaskółką nowego trendu jest prężnie rozwijający się Ruch Czystych Serc, o którym w swym świadectwie mówiła Maria z Wilna. W towarzystwie narzeczonego złożyła świadectwo o swej przynależności do powstałego przy czasopiśmie „Miłujcie się” ruchu, do którego obecnie należy ok. 10 tys. młodych ludzi. Dla Marii inspiracją były słowa Jana Pawła II: „Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali” oraz wypowiedziane do młodych na Westerplatte. – Naszym „Westerplatte” jest czystość, której chcemy bronić – mówiła Maria. Przyznała, że w Ruchu jest wiele osób poranionych, także takich, którzy dotknęli dna i postanowili żyć inaczej. Oni także nie są przekreśleni. Jezus daje nowe, czyste serca – mówiła.

Kolejne Miasto Ucieczki w kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu odbędzie się w listopadzie.

Anna Wasak