Region

Potrzebujemy wzorców

W ramach miejskich i powiatowych obchodów Dni Żołnierzy Wyklętych odbyło się oficjalne otwarcie i poświęcenie w Radzyniu Podlaskim ronda na ul. Lubelskiej. Jego patronem jest rtm. Witold Pilecki.

Decyzję o nazwaniu zlokalizowanego na skrzyżowaniu ul. Lubelskiej z drogą do Marynina ronda radni miejscy podjęli jednogłośnie 16 maja 2023 r. „Rotmistrz Witold Pilecki to postać niezwykła dla narodu polskiego i tym samym godna uczczenia i upamiętnienia przez władze samorządowe naszego miasta” - napisano w uzasadnieniu uchwały. Oficjalne otwarcie i poświęcenie odbyło się 29 lutego.

Musimy bronić wolności

Jak podkreślił burmistrz miasta Jerzy Rębek, to ważny moment w życiu miasta. – To długo oczekiwana chwila. Rondo zostało wybudowane kilka lat temu, ale było bezimienne. Dzisiaj, dzięki Panu Bogu i ludziom, którzy zadbali o to, odbyła się w kościele św. Anny Msza św. w intencji żołnierzy niezłomnych, podczas której zostało przywołane również imię rtm. W. Pileckiego, bohatera narodowego – powiedział burmistrz, przypominając, iż Pilecki oddał życie, abyśmy mogli być wolni. – Ta ofiara jest dla nas wszystkich bardzo cenna. Musimy chronić naszą wolność, bronić jej przed agresorem ze Wschodu i Zachodu. Jednak te same zagrożenia są również tu, wewnątrz naszej ojczyzny. Musimy – jak nigdy dotąd w najnowszej historii – wykazać się wielką przezornością, mądrością. Niech to miejsce upamiętnia ten szczególny czas i przywołuje bohaterów narodowych, których potrzebujemy jako wzorców do naśladowania w tym niezwykle trudnym momencie – zaapelował J. Rębek.

Rondo poświęcił ks. Henryk Och, proboszcz parafii św. Anny.

 

Przybliżyć młodemu pokoleniu

– Każdego roku bardzo uroczyście obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Tak było również tym roku. W programie znalazły się m.in. dwie wystawy. W holu urzędu miasta wyeksponowano zdjęcia Marka Stecia, który już w latach 80 sfotografował transkrypcje w dawnym areszcie gestapo, a potem Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Natomiast wystawę „Bracia niezłomni” można było oglądać w Namiocie Wyklętych na pl. Wolności – powiedział Robert Mazurek, przewodniczący rady powiatu radzyńskiego i dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury. W programie trzydniowych obchodów znalazły się również: zwiedzanie z przewodnikiem Izby Pamięci „Warszawska 5A”, projekcja filmu pt. „Raport Pileckiego” czy podsumowanie powiatowego konkursu historycznego. – Są to cenne inicjatywy edukacyjne, które przybliżają młodemu pokoleniu historię bohaterów walki o wolność – stwierdził R. Mazurek.

1 marca w kościele Świętej Trójcy została odprawiona Msza św., po której uczestnicy przeszli pod Izbę Pamięci „Warszawska 5A”, gdzie odbył się apel poległych.

DY