Aktualności
Powiat zyska nową strażnicę

Powiat zyska nową strażnicę

Będzie wygodniej, przestronniej i nowocześniej. W Rykach rozpoczęły się prace przy budowie siedziby Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

Dzięki staraniom urzędu miejskiego już udało się przygotować drogi dojazdowe do działki, na której powstanie strażnica. Ruszyły też pierwsze roboty ziemne zmierzające do wzniesienia budynku. To efekty podpisanej umowy na realizację inwestycji. 9 listopada dokument parafowali komendant powiatowy PSP w Rykach st. bryg. Leszek Niewęgłowski, główna księgowa kpt. Bożena Miechowicz i wykonawca – firma z Warszawy. W uroczystości wzięli również udział: komendant wojewódzki PSP w Lublinie st. bryg. Grzegorz Alinowski i burmistrz Ryk Jarosław Żaczek.

 

Miliony z budżetu państwa

Inwestycja jest prowadzona w ramach programu modernizacji policji, Straży Granicznej, PSP i Biura Ochrony Rządu na lata 2017-2020. Po przeprowadzeniu postępowania przetargowego jej wartość sięgnęła kwoty 15,9 mln zł. Środki na ten cel w całości zostały zabezpieczone przez budżet państwa.

Nowa strażnica zostanie wybudowana przy ul. Lubelskiej – bezpośrednio przy drodze krajowej nr 17. Według projektu będzie to dwukondygnacyjny budynek, o powierzchni ponad 1,6 tys. m². Plan zagospodarowania obiektu zakłada utworzenie w nim trzech części. Pierwsza to hala garażowa na dziesięć samochodów ratowniczo-gaśniczych oraz specjalnych wraz z zapleczem technicznym i warsztatowym. Drugą będzie jednostka ratowniczo-gaśnicza, w której znajdzie się stanowisko kierowania, gabinety dowódcy i jego zastępcy oraz kuchnia, jadalnia, pokoje do wypoczynku, szatnia i toalety. Natomiast trzecia część (administracyjna) zostanie zlokalizowana na piętrze. Oprócz biur będą w niej wydzielone m.in. sala szkoleniowa i sala Ognik.

 

Nowocześnie i funkcjonalnie

Budowana siedziba ryckich strażaków to jednak nie tylko sam gmach. Obok pojawi się cała infrastruktura towarzysząca. Znajdą się tam takie urządzenia, jak wspinalnia do ćwiczeń wysokościowych i boisko wielofunkcyjne. Ale kierownictwo PSP najbardziej cieszy się z nowych pomieszczeń oraz rozwiązań technicznych i technologicznych w budowanym obiekcie. Powstanie bowiem więcej miejsc garażowych, w tym z prawdziwego zdarzenia myjnia dla pojazdów ratowniczo-gaśniczych oraz pomieszczenia techniczno-warsztatowe.

Ciekawą propozycją będzie wspomniana już sala edukacji przeciwpożarowej Ognik. Skorzystają z niej głównie dzieci odwiedzające placówkę. Małe mundury i sprzęt multimedialny pomogą im lepiej poznać codzienną pracę strażaków.

Budowa nowej siedziby KP PSP w Rykach powinna potrwać dwa lata.

Tomasz Kępka