Aktualności
Powróci dawny blask

Powróci dawny blask

Miasto Międzyrzec Podlaski pozyskało łącznie ponad 1,6 mln zł dotacji na renowacje w trzech kościołach.

Uzyskane środki pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Jego celem jest poprawienie stanu, odbudowa i remont obiektów zabytkowych, a zarazem ochrona przed degradacją i niszczeniem. W dwóch etapach programu udało się pozyskać pieniądze na prace konserwatorskie i remontowe w trzech międzyrzeckich parafiach.
Podczas ostatniej sesji rady miasta zdecydowano o przyjęciu dwóch uchwał. Ich wynikiem prawie 108,5 tys. zł trafi do parafii św. Apostołów Piotra i Pawła. Środki zostaną spożytkowane na prace konserwatorskie przy rzeźbie Chrystusa ukrzyżowanego i obrazie św. Jana Chrzciciela. Został już rozstrzygnięty przetarg w tej sprawie.
Parafia św. Józefa otrzyma 361 620 zł na prace konserwatorskie przy ołtarzu głównym i ambonie. – Prace już się rozpoczęły. Będziemy malować i złocić ołtarz główny, ale jest to tylko cześć prac, jakie zaplanowaliśmy w naszej ponadstuletniej parafii. Już trzy i pół roku temu dzięki naszym parafianom udało się wykonać ogrzewanie podłogowe czy przebudowę prezbiterium. Doposażyliśmy też kościół i korzystamy z gazu ziemnego – informuje ks. Henryk Skolimowski, proboszcz parafii św. Józefa.
Pieniądze trafią również do parafii św. Mikołaja. Kwota 500 tys. zł będzie przeznaczona na prace remontowe przy zabytkowej, XIX-wiecznej plebanii. – Już teraz dzięki ofiarności wiernych trwa renowacja ławek stojących wokół kościoła. Cały ten proces potrwa kilka tygodni. Ławki są czyszczone, naprawiane i malowane – mówi proboszcz parafii ks. kan. Dariusz Parafiniuk.
Suma 699 513 zł zostanie natomiast przekazana na remont parkanu w starej części cmentarza przy ul. Brzeskiej. Zastępca burmistrza Paweł Łysańczuk informuje, że aktualnie trwają prace nad projektem renowacji zabytkowego parkanu.
– Uważam, że to wielki dar w czasach tak dużej nagonki na Kościół. Każde pieniądze, które wesprą odnowę Bożego miejsca, są tego warte. Mamy piękne świątynie. Ważne jest to, że nie popadną w zniszczenie – mówi międzyrzeczanka Jadwiga Tarkowska.

Magdalena Frydrychowska