Aktualności
Powrót do lat młodzieńczych

Powrót do lat młodzieńczych

Nasze kolorowe lata to tytuł musicalu stworzonego w trakcie trwania projektu Senior Przyszłości prowadzonego przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Przedstawienie, którego premiera odbędzie się 23 listopada, jest zwieńczeniem działań seniorów z powiatu parczewskiego.

Przygotowany musical to wspomnienie lat młodzieńczych, propozycja dla osób w każdym wieku. Podczas wydarzenia przybliżony zostanie również zrealizowany projekt, który aktywizował seniorów. Goście będą świadkami rozstrzygnięcia konkursu MasterChef, po którym nastąpi degustacja przygotowanych i ocenianych potraw. Przewidziane jest także ogłoszenie wyników konkursu Złoty Obiektyw. Po nim będzie można zobaczyć wystawę zdjęć wykonanych w trakcie zajęć fotograficznych. Przedstawienie odbędzie się w sali Jarmuł przy ul. Lubartowskiej 65 o 18.00.

Pokonać rutynę

Projekt „Senior Przyszłości” był adresowany do 30-osobowej grupy osób starszych z miasta i powiatu parczewskiego. Brały one udział w zajęciach, których zadaniem było przywrócenie do aktywności i integracja z innymi uczestnikami. – Głównym celem klubu było wyjście osób w podeszłym wieku z domu. Są to osoby bardzo aktywne, nieznoszące nudy. Mają dość siedzenia na ławeczkach. Chciały zrobić coś dla siebie, poprawić sprawność fizyczną, rozluźnić się i rozwijać swoje pasje – mówi Anna Walczyna, koordynator projektu „Senior Przyszłości”. Seniorzy uczyli się od instruktorów aqua fitness’u, gotowania, robili zdjęcia i szkolili swoje umiejętności teatralne, aby zabłysnąć na dużej scenie. Dzięki wspólnym spotkaniom osoby w podeszłym wieku przezwyciężały codzienną rutynę.

Jedzenie z pomysłem

– Chciałam pokazać seniorom, jak przepisy kuchni polskiej można zmienić drobnymi składnikami w wyśmienite dania z pomysłem, z ikrą, jak np. kaczkę w pomarańczach czy zupę groszkową z sosem czosnkowym. Jesteśmy w Parczewie, gdzie jest wiele stawów, dlatego stawiam na ryby. Od seniorów też można się wiele nauczyć – przyznaje Magdalena Jesionek, prowadząca zajęcia kulinarne.

Seniorzy mogli nauczyć się także robienia zdjęć. – Podczas pierwszych zajęć podjąłem temat historii fotografii, techniki fotograficznej i zmian na przestrzeni lat. W trakcie następnych zajęć pracowaliśmy nad opanowaniem obsługi aparatów fotograficznych, ponieważ to jest podstawa do dalszego działania. Znalazł się także czas na zajęcia plenerowe – mówi Stanisław Waszkiewicz, instruktor fotografii z ponad 50-letnim stażem. 

Uczestnikom umożliwiono kontakt ze specjalistami, aby poczuli wsparcie i opiekę ze strony profesjonalistów. Były indywidualne oraz grupowe zajęcia z psychologiem. Odbył się również cykl spotkań z internistą, gastrologiem, diabetologiem, ortopedą, psychiatrą i kardiologiem.

HAH