Aktualności
Powstanie nowe przedszkole

Powstanie nowe przedszkole

Samorząd Żelechowa przymierza się do budowy centrum opieki nad dzieckiem.

Pierwsze przygotowania już ruszyły. W ubiegłym roku rozpoczęto prace nad dokumentacją projektową. Realne szanse na budowę dały też uzyskane przez samorząd dotacje. Na koncie gminy już znajduje się promesa z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych w kwocie 6 mln zł, 2 mln zł z programu „Maluch+” oraz ponad 1,5 mln zł na funkcjonowanie placówki przez pierwsze trzy lata.

 

Pozwolenia już są

Realizację inwestycji zaplanowano na kilka lat. Jest już projekt budowalny i udało się uzyskać pozwolenia na rozbiórkę obiektu, w miejsce którego ma powstać przedszkole ze żłobkiem. – Centrum stanie przy ul. Piłsudskiego, gdzie obecnie znajduje się internat – informuje Stefan Gora, kierownik do spraw inwestycji i rozwoju infrastruktury w żelechowskim urzędzie miasta. – Za chwilę będziemy starali się o pozwolenia na wycinkę drzew, które będą kolidowały z planowaną budową – dodaje.

W ciągu najbliższych miesięcy samorząd zamierza ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy. Zgodnie z założeniami budowa

ma zakończyć się w 2025 r.

 

Odpowiedź na potrzeby mieszkańców

Dla burmistrza Żelechowa powstanie przedszkola ze żłobkiem ma dla rozwoju miasta kluczowy charakter. – To odpowiedź na potrzeby mieszkańców – tłumaczy Łukasz Bogusz.

Funkcjonujące na terenie miasta placówki opiekuńcze dla najmłodszych mają komplet. W Publicznym Przedszkolu „Pluszowy miś” jest siedem grup, z których sześć liczy po 25 dzieci, a siódma – ze względu na metraż pomieszczenia – 16. Działa też klub dla 16 najmłodszych w wieku od dwóch do trzech lat, a w osobnym budynku – po dawnym urzędzie miasta – jeszcze jedna 25-osobowa grupa.

W funkcjonującym przy żelechowskiej podstawówce oddziale przedszkolnym też luzów nie ma. – Na dziś jest pełne obłożenie. Są u nas trzy oddziały po ok. 25 dzieci. Gdybym chciał stworzyć czwarty, musiałbym zajmować którąś z klas. Poza tym nie wszystkie pięciolatki przejdą do zerówki, więc to też ograniczy miejsca w oddziale. Dlatego uważam, że budowa przedszkola ze żłobkiem jest jak najbardziej zasadna – zaznacza Krzysztof Ośka, dyrektor szkoły.

Planowane centrum będzie jednokondygnacyjnym budynkiem, a opiekę znajdzie tam 50 dzieci.