Aktualności
Pożar zabrał im wszystko

Pożar zabrał im wszystko

Caritas Diecezji Siedleckiej apeluje o finansową pomoc dla małżeństwa z miejscowości Tchórzew-Plewki. Barbarze i Ryszardowi Borkowskim spaliła się stolarnia - źródło utrzymania rodziny.

„Najlepszy stolarz w okolicy… mam nadzieję, że szybko stanie na nogi i będzie dalej cieszył oczy swoimi wyrobami! Jesteśmy z wami, trzymajcie się!” – to jeden z wielu komentarzy pod artykułami dotyczącymi pożaru, do którego doszło 10 września. Kłęby dymu i słupy ognia pojawiły się w godzinach popołudniowych. Mimo szybkiej reakcji 14 zastępów straży pożarnej (5 PSP i 9 OSP), spaliła się większa część stolarni. Przepadły również firmowe zapasy drzewa surowego do produkcji, lakiery, farby, maszyny do obróbki itp. – To wszystko stanowiło część naszego majątku, bez którego teraz nasza egzystencja stoi pod znakiem zapytania – mówi B. Borkowska.

Pan Ryszard i pani Barbara są już po 60. Rodzinna firma stolarska była źródłem utrzymania nie tylko małżeństwa Borkowskich, ale też ich dzieci (syna i wnuka). Budynek powstał 35 lat temu. To co z niego zostało po pożarze, nie nadaje się do remontu. – Musimy rozebrać go do fundamentów. Straty są ogromne! – przyznaje R. Borkowski. Małżeństwo nie jest w stanie odbudować stolarni własnymi siłami.

Borkowskich rozumieją i podtrzymują na duchu sąsiedzi, mieszkańcy wsi, a także zupełnie obcy ludzie, który przeczytali o tragedii, jaka ich dotknęła. „Przeżyliśmy pożar u siebie. Znamy to uczucie. Przykro bardzo”, „Dorobek życia i sens… Strasznie nam przykro… Współczujemy”, „Straszne! Bardzo współczujemy Państwu B. straty dorobku życia i źródła dochodu… Może ktoś bliski zorganizowałby na Facebook’u czy gdzieś jakąś zbiórkę…”. Owszem dobre słowa są ważne i potrzebne, jednak rodzina potrzebuje wsparcia finansowego. Dlatego zwróciła się do Caritas Diecezji Siedleckiej o pomoc. Mieszkańcy wioski, parafianie i kapłani dobrze znają R. I B. Borkowskich i potwierdzają, że nie tylko udzielali się w pracach m.in. przy kościele, ale też zawsze pomagali innym. Miejmy nadzieję, że dobro, którym się dzielili, teraz wróci do nich ze zdwojoną siłą.


Caritas Diecezji Siedleckiej otworzyła specjalne subkonto, na którym zbierane są środki na odbudowę zakładu stolarskiego i maszyn Ryszarda i Barbary Borkowskich. Każdy, kto zechce wesprzeć małżeństwo, może przekazać 1% podatku (nr KRS 0000223111 z poniższym dopiskiem) lub wpłacić pieniądze na konto:

Caritas Diecezji Siedleckiej Bank Spółdzielczy O/Siedlce 21 9194 0007 0027 9318 2000 0260 z dopiskiem: „48613 – Borkowscy Barbara i Ryszard”.

MD