Kultura
Poznać, zrozumieć, uwierzyć

Poznać, zrozumieć, uwierzyć

Nakładem Radzyńskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych ukazał się tomik poetycki Jolanty Koziej-Chołdzyńskiej zatytułowany: Urodzaj na Słowo.

Jest autorką tomików: Nieustanna obecność (1993), Spękana aureola (1995), Pejzaże wieczności (1998), Kosmos serca (2002), W promieniu słowa (2006), Frasobliwy z Głębokiej (2015). Debiutowała jako poetka w 1985 r. wierszem pt. List gończy dedykowanym ks. Jerzemu Popiełuszce i wydrukowanym w Biuletynie Solidarności (Lublin), a także tekstami bożonarodzeniowymi publikowanymi w Gościu Niedzielnym.

Od 1992 r. do 1999 r. była korespondentką tego tygodnika, w którym opublikowała ok. 370 artykułów, m.in. promujących Lublin, jego życie kulturalne, społeczne i naukowe. Jej stałym miejscem pracy była do niedawna redakcja „Encyklopedii Katolickiej” wydawana przez Katolicki Uniwersytet Lubelski. Obecnie jest związana z lubelskim wydawnictwem JUT.

Wierna liryce modlitewnej

Twórczość poetycka J. Koziej-Chołdzyńskej jest wierna polskiej tradycji liryki modlitewnej. To interesujący przykład współczesnej poetyckiej refleksji metafizyczno-konfesyjnej. Dla czytelnika stanowi źródło dodatkowych przemyśleń o człowieku żyjącym w świecie stworzonym przez Boga. Nowy tom – „Urodzaj na Słowo” – jest oryginalną formą poetyckiego komentarza do wybranych fragmentów Starego i Nowego Testamentu. W zakresie poetyki kontynuuje charakterystyczną dla jej poezji skrótowość i bezpośredniość wypowiedzi.

Wiersze w Biblii i w życiu

Waldemar Michalski, poeta przez wiele lat związany z kwartalnikiem „Akcent”, zauważa: „Koziej-Chołdzyńska odczytuje Nowy Testament jako księgę najbardziej współczesną i aktualną. Poznać, zrozumieć, uwierzyć to słowa-klucze jej poetyckich przemyśleń. W wierszu „Nowe światło” pisze Nie ma miłości / na pół etatu. Słowa te w równej mierze odnoszą się do wiary, która nie zna granic. Motyw drogi i wędrowania często obecny w jej wierszach jest synonimem nieustannego odkrywania i trwania w wierze. (…) W „Rozmowie z Koheletem” pojawia się akcent społeczny w wymiarze relacji moralnej wobec bliźniego i samego siebie. Autorka przyznaje: był (jest) czas miłości, czas rodzenia, pokonywania grzechu i pielęgnowania przyjaźni. Czas biblijny w poezji Koziej-Chołdzyńskiej jest czasem współczesnym. Wszystko, co się dzieje sprowadzone jest do „tu i teraz”. Więc spotykamy w codziennych realiach, także przy studni Jakubowej, m.in. Piotra, Judasza i Łazarza, Marię Magdalenę oraz Weronikę” – zauważa W. Michalski, podkreślając, że poezja J. Koziej-Chołdzyńskiej jest w dzisiejszych czasach powszechnego kultu rzeczy materialnych szczególnie wartościowa.

Tomik można zamówić za pośrednictwem księgarenki internetowej wydawcy: www.rasilbooks.pl.

Małgorzata Kołodziejczyk