Aktualności
Poznaj skarby nieznane

Poznaj skarby nieznane

Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej zaprasza na wystawę ikon, które swoją tajemniczością i symboliką fascynują amatorów sztuki sakralnej.

„Skarby nieznane. Niezwykły świat ikon Muzeum Południowego Podlasia” to ekspozycja podsumowująca 23-letnią współpracę pomiędzy Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej a Pracownią Konserwacji i Restauracji Malarstwa Tablicowego i Rzeźby Drewnianej Polichromowanej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jej studenci od 1996 r., podczas zajęć kursowych przygotowujących do zawodu konserwatora dzieł sztuki, pod opieką profesorów wykonali konserwację 126 ikon ze zbiorów bialskiego muzeum. Obecnie, w pracowni ASP znajduje się kilkanaście ikon, które, służąc nauce, odzyskują swój pierwotny wygląd. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 29 marca, o 18.00, w Muzeum Południowego Podlasia (oficyna zachodnia) przy ul. Warszawskiej 12c. Ci, którzy przyjdą w piątkowy wieczór do muzeum, będą mogli obejrzeć efekt prac konserwatorskich, dzięki którym 100 ikon odzyskało blask. Ekspozycja dostępna będzie od 31 marca do 5 maja.

Muzeum Południowego Podlasia posiada największą, bo liczącą ok. 1,6 tys., kolekcję ikon w Polsce. Najcenniejsze pochodzą z połowy XVII w. Niemal wszystkie obrazy gromadzone od 1980 r. pochodzą z udaremnionego przemytu na nadbużańskich przejściach granicznych. Zatrzymywane na przestrzeni lat przez Służbę Celną dobra kultury niejednokrotnie były mocno zniszczone, na co wpływ mogły mieć m.in. nietypowe niejednokrotnie sposoby ukrycia prac. Funkcjonariusze znajdowali je np. w zbiornikach na paliwo, w tunelach wentylacyjnych, zbiornikach na wodę, filtrach powietrza czy też skrytkach w sufitach pociągów międzynarodowych. Dlatego wiele z nich wymaga konserwacji, którą zajmują się studenci ASP. 

MD