Opinie
Źródło: WAS
Źródło: WAS

Poznawanie prawdy jest naszym obowiązkiem

Tadeusz Płużański - historyk, publicysta, specjalista od tropienia stalinowskich oprawców - był gościem kolejnego spotkania historyczno-patriotycznego w parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim, które odbyło się 14 listopada.

Zainteresowanie okresem stalinowskim w historii Polski i stalinowskimi oprawcami nie jest w przypadku T. Płużańskiego przypadkowe – jego ojciec, Tadeusz Płużański, został skazany na karę śmierci razem z rotmistrzem Witoldem Pileckim jako jego bliski współpracownik. W przypadku Płużańskiego zamieniono wyrok na dożywotnie więzienie; ostatecznie przebywał tam osiem lat, do roku 1956.

O tym rozdziale życia ojca syn dowiedział się dopiero jako 19-latek, podczas procesu sądowego o rehabilitację grupy Pileckiego. Dochodzenie do prawdy, oddawanie sprawiedliwości bohaterom potraktował jako życiową misję. Temu tematowi poświęcił m.in. wydaną w 2011 r. książkę „Bestie”, zawierającą zapis reporterskiego śledztwa dotyczącego funkcjonariuszy stalinowskich.

Na wstępie T. Płużański nawiązał do programu Tomasza Lisa, w którym gościł Adam Michnik. Redaktor naczelny GW zarzucał tam Antoniemu Macierewiczowi, że… został wychowany w rodzinie patriotycznej, skąd wzięła się jego głęboka trauma, która objawia się w badaniu katastrofy smoleńskiej.

– Dla Adama Michnika antykomunizm jest problemem. ...

Anna Wasak

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł