Pozostała niepewność
Miesiąc temu otwarto rondo ofiar katastrofy Smoleńskiej i ulice prezydentów Kaczyńskiego i Kaczorowskiego. We wtorek, 10 kwietnia, również uczczono pamięć pasażerów tragicznego lotu Tupolewa.
Przy ścianie pamięci
O 8.41, czyli w porze ustalonej jako moment rozbicia się samolotu, rozległ się głos syren alarmowych. Zgromadzeni przy ścianie pamięci siedlczanie wysłuchali listy ofiar katastrofy, a delegacje złożyły pod tablicą wieńce i kwiaty. Zostały też zapalone znicze pamięci. Biorący udział w uroczystości prezydent Wojciech Kudelski podziękował wszystkim, którzy przyszli oddać hołd ofiarom 10 kwietnia. Odniósł się też do sposobu prowadzenia smoleńskiego śledztwa i jego efektów.
– Minęły już dwa lata od tego tragicznego wydarzenia, a my ciągle żyjemy w niepewności co do przebiegu tej katastrofy – powiedział. Zaapelował o jak najszybsze wyjaśnienie związanych ze smoleńskim lotem wątpliwości. Razem z prezydentem w uroczystości uczestniczyli włodarze miasta i powiatu, parlamentarzyści oraz przedstawiciele wielu instytucji i organizacji.
W kościele
O 18.00 Mszę św. koncelebrowaną, w której uczestniczyli przedstawiciele władz, również poprzedziło odczytanie listy ofiar delegacji katyńskiej. Odnosząc się do narodowej tragedii, ks. prałat Mieczysław Głowacki szczególny nacisk położył na pamięć, którą jesteśmy winni jej ofiarom. – Oni lecieli oddać hołd pomordowanym w Katyniu, żeby naród nie zapomniał, jaka jest nasza historia – mówił w wygłoszonym podczas Mszy kazaniu. – Naród polski został upokorzony przez obecnych władców przez zaniechanie dochodzenia w sprawie katastrofy. Dwa lata minęły i wszyscy wiemy, że nic nie wiemy – skonstatował. Odnosząc się do przypowieści o ziarnie z III cz. „Dziadów” A. Mickiewicza, ks. prałat przypomniał o zobowiązaniu do życia w prawdzie i wolności. – Nie zapomnij, że jesteś Polakiem – przekonywał. – Zwycięstwo ducha naszego może być tylko w jedności.
Bezpośrednio po Mszy św. solistki Izabella Jaszczułt-Kraszewska i Justyna Kowynia-Rymanowska oraz chór żeński Chóru Miasta Siedlce i Kameraliści Orkiestry Symfonicznej Miasta Siedlce pod batutą Mariusza Orzełowskiego wykonali „Stabat Mater”, pasyjne dzieło Giovanniego Battisty Pergolesiego. Tym koncertem uczcili pamięć ofiar. Licznie zgromadzeni słuchacze nagrodzili artystów serdecznym przyjęciem.
Anna Wolańska