Aktualności
Pozytywista i wynalazca

Pozytywista i wynalazca

Do 27 października w siedleckim Muzeum Regionalnym można obejrzeć wystawę pt: „Julian Ochorowicz. Człowiek renesansu w czasach pozytywizmu”.

Wystawę otworzył Igor Strojecki – cioteczny prawnuk J. Ochorowicza. Ekspozycja przybliży barwną, ale nieco zapomnianą postać znaczącego przedstawiciela polskiego pozytywizmu – badacza psychologii, hipnotyzmu, mediumizmu, filozofa, publicysty, a także wynalazcy urządzeń do przenoszenia dźwięku i obrazu na odległość. Swoje wynalazki – nowy typ mikrofonu i telefonu opatentował w Paryżu. Przyniosły mu one europejski rozgłos i nagrody na wystawach przemysłowych.

Autorką wystawy, powstałej głównie na podstawie zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, jest Lilianna Nalewajska z BUW, zaś współautorem I. Strojecki – cioteczny prawnuk J. Ochorowicza. To z jego zbiorów pochodzą plansze oraz pamiątki rodzinne, m.in. kopia maski pośmiertnej, fotografie, rękopisy, korespondencja. Warto dodać, że J. Ochorowicz, który przyjaźnił się z Aleksandrem Głowackim, to pierwowzór postaci wynalazcy inż. Ochockiego z powieści „Lalka”.

KL