Region
Źródło: GU
Źródło: GU

Praca, edukacja i biznes

W sobotę, 18 czerwca, w godz. 9.00-13.00, w budynku mieszczących się przy ul. Pułaskiego urzędów pracy odbyły się Siedleckie Targi Pracy.

To już ósma edycja inicjatywy, która organizowana jest przede wszystkim z myślą o osobach poszukujących zatrudnienia oraz zainteresowanych nowościami z rynku pracy. Spotkanie, któremu honorowo patronował prezydent Wojciech Kudelski, powstało dzieki współpracy Powiatowego Urzędu Pracy, siedleckiej filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego oraz Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkoły Wyższej.

Ogromne zainteresowanie

Na odwiedzających targi czekało 43 wystawców z ponad 200 ofertami pracy w różnych branżach. – Szukamy m.in. przedstawiciela handlowego, sprzedawcę części samochodowych, mechaników oraz elektromechaników samochodowych, ponieważ jesteśmy firmą prężnie działającą w branży motoryzacyjnej. Liczba osób, które pytały o możliwość zatrudnienia nie malała, ale z godziny na godzinę stale rosła. Przeprowadziliśmy wiele rozmów z potencjalnymi pracownikami i zebraliśmy mnóstwo ofert aplikacyjnych. Sobotnie spotkanie uważamy więc za bardzo owocne – podkreśla Grzegorz Wierzbicki, pracownik firmy handlowo-usługowej Ata-Car.

Na targach dostępne były nie tylko propozycje zatrudnienia. Dzięki dyżurom przedstawicieli placówek i instytucji działających na rzecz osób bezrobotnych, można było również zdobyć cenne informacje o rynku pracy, jego szansach rozwoju i perspektywach. W programie znalazła się także, oprócz lokalnych, prezentacja krajowych i zagranicznych ofert zatrudnienia.

– Po raz pierwszy odwiedziłem targi i przyznam, że jestem zadowolony z prezentowanej oferty. Przywiodła mnie tu zwykła ciekawość. Mam bowiem stałą, dobrze płatną pracę, jednak chciałem rozejrzeć się w nowościach na naszym rynku. Nawiązałem trochę kontaktów, porozmawiałem z pracodawcami. Może kiedyś to wykorzystam – podkreśla Maciej Nowotniak, jedna z osób, które w sobotę postanowiły wstąpić do siedziby PUP. Mój rozmówca podkreśla również, że cennym rozwiązaniem było włączenie do wystawców także tych, którzy prezentowali oferty szkoleniowe.

Z różnymi ofertami

Pośród nich nie mogło zabraknąć przedstawicieli uczelni, które włączyły się w organizowanie spotkania. – Targi są na tyle cenną inicjatywą, że mają w swojej ofercie nie tylko propozycje zatrudnienia, ale i edukacyjne. W naszej uczelni już ruszyła rekrutacja, więc każda okazja promowania idei kształcenia przez całe życie jest przez nas wykorzystywana. Zainteresowanie jest duże. Oferty, które „na gorąco” spłynęły do naszego Biura Karier głównie z branży informatycznej, bardzo szybko się rozeszły. Chętnie również przyjmujemy dokumenty aplikacyjne od osób zainteresowanych, które rozpatrzymy przy najbliżej rekrutacji pracowniczej. Zatrudnieni zasilą bazę specjalistów, którzy chcą pomagać w rozwoju naszej uczelni – podkreśla Mariusz Zamyłko, kierownik Działu Promocji Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa.

– Dziś prezentujemy głównie propozycję edukacyjną, ale nie tylko. Zachęcamy bowiem do korzystania z oferty biura karier, które daje możliwość zatrudnienia naszym studentom i absolwentom. Zainteresowanie, ku naszej satysfakcji, jest ogromne – mówili wystawcy z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.


MOIM ZDANIEM

Ewa Marchel – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Siedlcach

Targi Pracy to takie wydarzenie, gdzie w jednym miejscu i w jednym czasie spotykają się interesy pracodawców i osób, które pracy szukają. Nadrzędnym celem naszego przedsięwzięcia jest umożliwienie osobom planującym zmianę swojej sytuacji zawodowej nawiązania bezpośredniego kontaktu z pracodawcami, a tym – znalezienie doskonałych pracowników. Na zwiedzających czekało 43 wystawców, którzy przedstawiali swoje oferty pracy, prezentowali swoje oczekiwania w stosunku do pracownika, określali warunki zatrudnienia, a także dawali możliwość pozostawienia swoich dokumentów aplikacyjnych, które pozwolą później umówić się na indywidualną rozmowę.

Kolejne edycje targów cieszą się coraz większym zainteresowaniem, corocznie odwiedza je ok. 2 tys. osób. Ponadto spotykamy się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony pracodawców. Chwalą, że podczas targów pozyskują wielu doskonałych fachowców zainteresowanych pracą w danej firmie. Sygnały te utwierdzają nas w przekonaniu, że to przedsięwzięcie jest potrzebne.


Piotr Karaś – dyrektor siedleckiej Filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy

Doszliśmy do wniosku, że najrozsądniej jest organizować targi w dzień wolny od pracy i w siedzibie urzędu. Pierwsze edycje odbywały się w tygodniu, poza murami PUP i przy okazji innych miejskich uroczystości, co skutkowało znikomym zainteresowaniem prezentowanymi przez nas ofertami. W tym roku spotkanie przyciągnęło naprawdę wiele osób, które przyszły tu w konkretnym celu – chęci zdobycia informacji o siedleckim rynku pracy, jego możliwościach, szansach rozwoju i perspektywach.

Technicznie ciągle dopracowujemy nasze przedsięwzięcie, ulepszamy i rozwijamy z roku na rok. Generalnie jednak możemy powiedzieć, że ogólne założenie i formuła jest naprawdę dobra i odnosi sukces. Dlaczego tego typu inicjatywy są tak cenne? Ponieważ ci, którzy mają pracę, mają możliwość zorientowania się na rynku w innych ofertach, natomiast ci, którzy zatrudnienia szukają – w jednym miejscu otrzymują całą paletę ofert z pierwszej ręki. A co najważniejsze – targi pracy dają możliwość bezpośredniego kontaktu z pracodawcą bądź osobami, które odpowiadają za zatrudnienie w danym przedsiębiorstwie. Taka okazja jest nieoceniona.

GU