Opinie
Źródło: archiwum
Źródło: archiwum

Praca na długie lata

Autyzmu nie da się wyleczyć. Skuteczna terapia może jednak niwelować jego objawy oraz umożliwić w miarę samodzielne funkcjonowanie, zwłaszcza osobom pełnoletnim. W Siedlcach autystycznym dorosłym od niedawna pomaga jedyna w regionie placówka tego typu.

Chociaż do tej pory nie poznano podstawowej przyczyny autyzmu, wiadomo, że jest to biologicznie uwarunkowane zaburzenie rozwoju dotyczące mózgu. Pierwsze objawy tej choroby pojawiają się przed ukończeniem 3 roku życia. Jak dotąd nie ma sposobów pozwalających na rozpoznanie autyzmu w chwili przyjścia dziecka na świat, gdyż diagnoza opiera się na ocenie wzorców zachowania pojawiających się dopiero po 18 miesiącu życia. Często po okresie całkowicie prawidłowego rozwoju, dziecko zaczyna tracić nabyte umiejętności.

Diagnozowanie autyzmu odbywa się wielobiegunowo. Zanim rodzice usłyszą rozpoznanie, muszą wraz z dzieckiem przejść długą drogę – od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, przez neurologów i psychiatrów, aż po psychologów czy terapeutów. Autyzm najczęściej dotyka chłopców, za to jego występowanie u dziewczynek przybiera silniejsze objawy. Nawet w przypadku zaobserwowania wyraźnych zaburzeń, rodzice odsuwają od siebie myśli związane z autyzmem dziecka. – Często są zaskoczeni diagnozą. Jest to dla nich szok – przyznaje Katarzyna Rola-Skorupska, dyrektor siedleckiego Środowiskowego Domu Samopomocy dla Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie oraz Osób z Autyzmem. – Przecież ich dziecko rozwijało się normalnie. ...

Kinga Ochnio

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł