Opinie
Źródło: FOTOLIA
Źródło: FOTOLIA

Pracowite jest życie staruszka

Emerytura, która powinna być zasłużonym odpoczynkiem, staje się dziś walką o przetrwanie. Współczesna babcia czy dziadek coraz częściej nie mają czasu na opiekowanie się wnukami, bo muszą pracować.

 „Odpocznę, jak będę na emeryturze” – tak mówi wiele osób pracujących zawodowo. Jednak życie weryfikuje to bądź podobne stwierdzenia i sprowadza marzycieli na ziemię. Zamiast nadrabiać zaległości w lekturze czy chodzeniu do kina, emeryci muszą dokształcać się lub przekwalifikowywać, by znaleźć pracę. I wcale nie jest to ich wymarzona starość, tylko proza życia.

Czar prysł

– Jakie ja miałam ambitne plany na emeryturę – wspomina Jadwiga Konopka z małej miejscowości pod Białą Podlaską. – Chciałam w końcu założyć ogród przed domem, bo jak dotąd nigdy nie miałam na to czasu. Marzyły mi się wrzosy, róże, azalie, rododendrony i małe oczko wodne. Ale nic z tego. Okazało się, że moja emerytura jest tak niska, że będę musiała pracować. Mąż nie żyje, a trudno, żebym była na utrzymaniu dzieci, które założyły już swoje rodziny i też mają mnóstwo wydatków. Tak więc marzenia o ogrodzie prysły – dodaje. ...

JAG

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł