Aktualności
Prawniczy SOR

Prawniczy SOR

W każdy czwartek przy parafii pw. Ducha Świętego w Siedlcach czynny jest punkt bezpłatnych porad prawnych. Pomoc świadczona jest w zakresie: prawa karnego, cywilnego, rodzinnego, pracy i administracyjnego.

Porad udziela adwokat Piotr Piątek z Izby Adwokackiej w Siedlcach, który wyszedł z pomysłem powstania punktu. – O swojej inicjatywie opowiedziałem proboszczowi swojej parafii, ks. kan. Januszowi Wolskiemu. Pomysł spotkał się z wielką aprobatą nie tylko proboszcza, który zdecydował się pomóc swoim parafianom, udostępniając jedną z sal na plebanii, ale też pozostałych księży, którzy podczas ogłoszeń na niedzielnych Mszach św. informują o możliwości skorzystania z punktu – mówi P. Piątek.

 

Od spraw rodzinnych po karne

Najczęstsze problemy, z jakimi osoby zgłaszają się do punktu porad prawnych, dotyczą kwestii z zakresu prawa cywilnego. – Chodzi o ochronę własności, kwestie mieszkaniowe czy problemy z najmem lokalu – tłumaczy adwokat. W kwestii prawa administracyjnego porady dotyczą często postępowania z organami państwowymi, czyli urzędami, z którymi ma się do czynienia na co dzień. Sporo jest też spraw z zakresu prawa rodzinnego. – Te najczęściej dotyczą kwestii alimentów czy kontaktów z dziećmi jednego z rodziców. Po pomoc przychodzą także osoby pokrzywdzone, szczególnie kobiety będące ofiarami przemocy fizycznej, psychicznej. Pytają, co mogą zrobić w takiej sytuacji. Wtedy informuję o przysługujących takim osobom prawach, uprawnieniach czy możliwości założenia Niebieskiej karty – przyznaje P. Piątek. I dodaje, że dzięki współpracy z ks. dr. Jackiem Seredą, osoby mające problemy w małżeństwie kierowane są do poradni rodzinnych. – Pomagamy rozpocząć terapię. Zdarza się, że przychodzą do nas osoby, które są współuzależnione albo też żyjące w bezpośrednim otoczeniu osób uzależnionych. Oprócz informacji o przysługujących im prawach, potrzebują też pomocy psychologicznej, stanięcia w prawdzie. Często są tak wdeptane w ziemię, że ochrona prawna, którą świadczy adwokat, to za mało. To najczęściej panie chcące trwać w swoich małżeństwach, ale często uzależniony czy stosujący przemoc współmałżonek nie widzi problemu w swoim postępowaniu. W takich sytuacjach taka osoba powinna korzystać z pomocy fachowej, psychologów, terapeutów czy też księży, którzy wykonują świetną pracę – podkreśla adwokat. Punkt udziela porad również osobom oskarżonym, z zarzutami prokuratorskimi.

 

Przyjść i otrzymać wskazówki

Do punktu bezpłatnych porad prawnych trafiają osoby nie tylko z Siedlec, ale nawet Mińska Mazowieckiego czy Łosic. – Nikogo nie odsyłamy z kwitkiem. Pomagamy każdemu, komu możemy – zapewnia P. Piątek. I dodaje, że nie wymaga zaświadczeń potwierdzających, czy daną osobę nie stać na płatną pomoc prawną. Wystarczy, że przyniesie ze sobą dokumenty dotyczące sprawy, która ma być przedmiotem porady prawnej. – Działamy jak szpitalny SOR, czyli udzielamy doraźnej pomocy potrzebującym. Ktoś ma na przykład problem z napisaniem testamentu, dostanie wezwanie od komornika, pozew w sprawie cywilnej albo akt oskarżenia w sprawie karnej i nie wie, co dalej robić. Wtedy może przyjść i otrzymać wskazówki. Po to został stworzony punkt, by osoby mogły otrzymać fachową poradę prawną – zaznacza adwokat. I podkreśla, że petenci, którzy trafiają do punktu, są często kompletnie zagubieni, a wychodzą z niego, mając listę kontaktów: gdzie pójść, co robić, a często dodatkowo informację, czego nie robić. – Przykładowo do kogoś zgłasza się firma windykacyjna i dochodzi roszczenia, które zostało przedawnione. Zaczyna straszyć konsekwencjami, wydzwaniać. Wtedy tak nękanej osobie doradzane jest odpowiednie działanie umożliwiające obronę przed przedawnionym roszczeniem. W żadnym wypadku niezalecane jest podejmowanie pochopnych kroków, podpisywanie jakichkolwiek dokumentów, ugody, co mogą być później bardzo niekorzystne i prowadzić do uznania długu – uwrażliwia P. Piątek.

O potrzebie funkcjonowania punktu, jak podkreśla adwokat, świadczy fakt, że wiele osób do niego wraca. Jednocześnie P. Piątek zaznacza, że można zgłaszać się wielokrotnie w tej samej czy innej sprawie. Punkt bezpłatnych porad prawnych, zlokalizowany w sali na parterze plebanii, czynny jest w każdy czwartek od 15.00 do 17.00.

HAH