Kultura
Źródło:
Źródło:

Prawosławie w ikonie i fotografii

Kilkadziesiąt ikon i fotografii dokumentujących polskie prawosławie można oglądać w Radzyńskiej Izbie Regionalnej.

17 kwietnia uroczyście otwarto wystawę pt. „Przez wszystko przemawiałeś do mnie Panie – prawosławie w ikonie i fotografii”. Wernisaż przyciągnął do Izby Regionalnej ponad sto osób. Organizatorzy zadbali o odpowiednią ekspozycję prac, a także o wyjątkowy klimat wystawy. Przez cały wieczór niewielka sala skąpana była w blasku świec, takich jakie prawosławni wierni zapalają w cerkwi. Piątkowa wystawa to efekt pracy trzech radzyńskich artystów.

Podczas wernisażu można było zobaczyć zatrzymane w kadrze święto Przemienienia Pańskiego, które każdego roku w sierpniu przyciąga na górę Grabarkę rzesze wiernych tak z kraju, jak i zagranicy. Autorami zdjęć są Hubert Czarnocki i Tomasz Młynarczyk, fotografowie z Radzynia Podlaskiego. Obaj mają na koncie wiele sukcesów. H. Czarnocki jest laureatem wielu nagród. Oprócz fotografii pasjonuje się także literaturą. W 2008 r. był nominowany do nagrody „Żurawie” w kategorii „Słowo”. T. Młynarczyk też ma w swoim dorobku kilkadziesiąt nagród. Jest również autorem kilku wystaw indywidualnych oraz sześćdziesięciu zbiorowych.

Podczas piątkowego wernisażu widzowie mogli podziwiać także prawosławne ikony, które wyszły spod ręki radzyńskiego artysty Arkadiusza Kulpy. Warto podkreślić, że jego prace znajdują się w prywatnych zbiorach tak w Polsce, jak i Wielkiej Brytanii, Izraelu, Niemczech i na Węgrzech.

– Nie byłoby tej wystawy, gdyby nie pasja tych trzech osób – mówi Jakub Jakubowski z radzyńskiego Stowarzyszenia dla Kultury „Stuk-Puk”. – Uważam, że poprzez zestawienie czarno-białych zdjęć i bogato zdobionych, kolorowych ikon udało nam się uzyskać bardzo ciekawy efekt – dodaje.

Wystawę „Przez wszystko przemawiałeś do mnie Panie – prawosławie w ikonie i fotografii” można oglądać do 10 maja w Radzyńskiej Izbie Regionalnej. Jej organizatorami są: Stowarzyszenie dla Kultury „Stuk-Puk”, miejscowy Klub Fotograficzny „Klatka”, a także Radzyński Ośrodek Kultury i Rekreacji.

Jolanta Krasnowska