Aktualności
Prawosławie w obiektywie

Prawosławie w obiektywie

W czwartek, 20 października, w siedleckiej Galerii Fotografii FOKUS odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Tadeusza Żaczka pt. Prawosławie.

Autor pochodzi z Białej Podlaskiej. Fotografią zajmuje się od prawie 30 lat. Dokumentuje m.in. życie religijne społeczności Podlasia, robiąc zdjęcia w takich miejscach, jak Jabłeczna, Grabarka, Sławatycze, czy Drohiczyn.

Na „Prawosławie” składa się kilkadziesiąt czarno-białych fotografii – wybranych z bogatego archiwum autora. Oddają one w niezwykły sposób specyfikę i nostalgiczne piękno polskiego prawosławia. Fotograf utrwalił na kliszy najważniejsze święta tego wyznania: Boże Narodzenie, Wielkanoc, święto Jordanu oraz uroczystości i życie miejscowej społeczności, np. pielgrzymki, śluby, pogrzeby czy postrzyżyny mnichów w klasztorze w Jabłecznej.

Wystawa była prezentowana niemal w całej Polsce. Ci, którzy mieli okazję ją zobaczyć, podkreślają, że fascynacja wschodnimi rytuałami pozwoliła T. Żaczkowi w niezwykły sposób wydobyć mistyczną atmosferę fotografowanych miejsc. Tamten świat – uwieczniony przez bialskiego fotografa – urzeka obrazami procesji i obrzędów oświetlonych świecami wnętrz cerkwi, modlitewnymi gestami wiernych, unoszącym się dymem kadzidła, ustami wiernych w śpiewie.

Wernisaż rozpocznie się o 18.00. Natomiast wystawę będzie można oglądać do 11 listopada.

MD