Rozmaitości
Preferowane mleczarstwo

Preferowane mleczarstwo

Od 3 stycznia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmować podania o wsparcie na zakup maszyn czy inwestycje budowlane. Preferowane będą inwestycje w sektorze hodowli bydła mlecznego.

Przyszłoroczny nabór wniosków o przyznanie dotacji na „Modernizację gospodarstw rolnych” odbędzie się w piętnastu województwach. Podań nie będą mogli składać rolnicy z regionu wielkopolskiego, ponieważ w poprzednich dwóch naborach w tym województwie wyczerpano limit środków przeznaczonych na inwestycje w gospodarstwach. ARiMR zapewnia, że w 2011 r. zasady ubiegania się o pomoc finansową będą korzystniejsze dla rolników. Przede wszystkim chodzi o to, że jeden wniosek będzie mogło wspólnie złożyć kilku rolników, którzy będą chcieli wspólnie kupić np. jakieś maszyny. To duża szansa zwłaszcza dla właścicieli niedużych gospodarstw, ponieważ zakup nowoczesnego ciągnika dla jednego rolnika jest zbyt dużym wydatkiem. Poza tym użytkowanie nowoczesnej, wydajnej maszyny w jednym małym gospodarstwie było nieekonomiczne i taki wniosek był odrzucany. Teraz kilka mniejszych gospodarstw będzie miało taką samą siłę jak jedno duże.

W styczniowym naborze pierwszeństwo będą mieli rolnicy, którzy chcą inwestować w rozwój produkcji mleka. Ich wnioski będą przyjmowane od 3 do 17 stycznia. Natomiast od 18 do 28 stycznia podania będą mogli składać inni rolnicy. W sześciu województwach: lubuskim, opolskim, podlaskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim, Agencja będzie przyjmowała podania o dotacje tylko od producentów mleka, bo tylko na ten dział pozostały fundusze po poprzednich naborach. Lubelskie i Mazowieckie znalazły się w gronie dziewięciu regionów, w których zostaną przeprowadzone obydwa nabory. Producenci mleka, ubiegający się o dotację, muszą spełnić kilka dodatkowych warunków; najważniejszy dotyczy tego, że rocznie musi sprzedawać do mleczarni co najmniej 20 tys. kg surowca. Maksymalny poziom wsparcia, który będzie mógł otrzymać jeden wnioskodawca, to 300 tys. złotych, a dotacja może pokryć od 40 do 70% wartości planowanej inwestycji. 3 PYTANIA

Barbara Mazurek – kierownik Biura Powiatowego ARiMR Biała Podlaska

 

Co zmienia się na korzyść wnioskodawców w tym naborze?

Na pewno jest nią przepis, że rolnicy będą mogli złożyć wspólny wniosek na zakup maszyn, np. ciągnik. Jest to korzystne, jeśli chcą zakupić sprzęt wyższej mocy. Kolejna dogodność to możliwość składania wniosków w biurach powiatowych. Rolnicy z naszego regionu nie będą więc musieli jechać do Oddziału Regionalnego w Lublinie, tylko do Białej Podlaskiej. To biura powiatowe będą przeprowadzały wstępną ocenę wniosku i przekazywały je do OR. Kolejność składania wniosków nie decyduje o kolejności rozpatrywania. Tworzone będą listy rankingowe, a o miejscu na niej decydować będzie ilość punktów.

Jak ocenia Pani zainteresowanie programem rolników z powiatu Biała Podlaska?

Szacuję, że wnioski na modernizację gospodarstw złoży około 500 rolników. Zainteresowanych nią będzie na pewno sporo młodych rolników, którzy pozyskali premie, zwłaszcza ci, którzy pozyskali 75 tys. zł. Już na starcie spełniają oni podstawowy warunek ubiegania się o środki – wielkość ekonomiczna gospodarstwa musi wynosić 4 ESU.

A ich szanse na uzyskanie dotacji?

Ostrożnie szacując, województwo lubelskie będzie miało w tej edycji około 1/5 całości środków, a to ze względu na niewykorzystanie limitów w poprzednich naborach. W związku z tym uważam, że ta pula pokryje potrzeby zainteresowanych.

Chciałabym natomiast przestrzec rolników, którzy chcą złożyć wniosek w pierwszym terminie. Jeśli planowaną inwestycję deklarują jako mającą związek z produkcją mleczną, a tak naprawdę ma ona służyć ogólnemu rozwojowi gospodarstwa, lepiej poczekać i złożyć dokumenty po 17 stycznia. Po pierwsze – w takiej sytuacji wniosek zostanie przesunięty na koniec terminu realizacji, po drugie – beneficjent może mieć kłopot z udowodnieniem, że inwestycja w 100% ma służyć rozwojowi mleczarstwa.


KL