Diecezja
Prezent od Pana Boga

Prezent od Pana Boga

Ponad tysiąc osób bawiło się na III Parafialnym Festynie Rodzinnym, który 24 sierpnia odbył się w Parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Gręzówce.

 

 

 

Festyn rozpoczął się o 11.00 uroczystą Mszą św., którą celebrował bp Henryk Tomasi, wraz z kapłanami z dekanatu łukowskiego I oraz księżmi-gośćmi. Kazanie nawiązywało zarówno do Osoby Matki Bożej, jak i 70-lecia istnienia parafii w Gręzówce. Biskup podjął także temat wybiórczego traktowania przykazań Bożych. – Te przykazanie mi odpowiada, to je przyjmę, tamte nie odpowiada, to je odrzucę – piętnował powszechne myślenie.

Po procesji dziękczynnej parafianie i goście udali się na plac przed kościołem, gdzie przygotowane były gry i zabawy rodzinne. Najmłodsi mogli wziąć udział w konkursie o historii parafii i rozgrywkach sportowych, pobawić się na zjeżdżalni czy też poczuć się jak na Dzikim Zachodzie, dosiadając koni. Zwycięzcy poszczególnych konkurencji odebrali atrakcyjne nagrody, w tym specjalnie przygotowane puchary.

– Dorośli mogli wziąć udział w turnieju siatkówki czy skoków na odległość całą rodziną. Z kolei dla mężczyzn był konkurs przeciągania samochodu, więc panowie mogli się wykazać swoją tężyzną – opowiada ks. Józef Sobotka, proboszcz parafii w Gręzówce. – Rozstrzygnięto też ogłoszony wiosną konkurs na najpiękniejszą we wsi posesję. Nasza komisja nie mogła się zdecydować, więc głównej nagrody nie przyznano, wyróżniono za to aż 11 posesji – mówi Tadeusz Federczyk, prezes Akcji Katolickiej parafii w Gręzówce.

Jedną ze szczególnych atrakcji przygotowała Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji z Łukowa. Chętni mieli możliwość przejażdżki, by choć na chwilę poczuć się prawdziwym żołnierzem szwadronu kawalerii.

Smakując potrawy z grilla i napoje, zgromadzeni przed sceną mogli pośmiać się wraz z kabaretem „Nie Patrzcie Na To”. 9 gimnazjalistów pokazało autorskie skecze: „Przedszkole”, „Disco polo” oraz z parodię piosenki „Jozin z Bazin” (z własnymi słowami). Kabaret działa w Zespole Szkół w Gręzówce od 2002 r. Dla zebranych wystąpiła także Orkiestra Dęta z Łukowa. Gościnnie zagrał również zespół SDW „Stworzeni Do Walki”. Specjalną atrakcją był pokaz walki zapaśniczek z grupy trenera Władysława Świętochowskiego.

– Pogoda dopisała, Pan Bóg był łaskawy! Prawie do 10.30 padało, potem zaświeciło piękne słońce, tak że w jego blasku odbyła się procesja, a później festyn. Przez cały czas było słonecznie. Deszcz wrócił dopiero wieczorem – cieszy się ks. Sobotka. – Dobra pogoda to był wspaniały prezent od Pana Boga! – zauważa proboszcz Gręzówki. Całość zakończyła się wspólnym Apelem Jasnogórskim i widowiskowym pokazem sztucznych ogni.

Główny ciężar przygotowań festynu wziął na siebie parafialny oddział Akcji Katolickiej w Gręzówce. Pozostali współorganizatorzy to: Koło Przyjaciół Radia Podlasie, grupa młodzieży oazowej, Legion Maryi, Biblioteka Publiczna w Gręzówce, Rada Sołecka, Zespół Szkół w Gręzówce, Ochotnicza Straż Pożarna. Całości patronował ks. proboszcz Józef Sobotka.

 

Karol Brejnak