Aktualności
Priorytetem: inwestycja w rodzinę

Priorytetem: inwestycja w rodzinę

Ponad pół tysiąca seniorów wzięło udział w spotkaniu z minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg. Do ośrodka w Chotyni w gminie Sobolew przyjechali seniorzy ze wszystkich gmin powiatu wraz z włodarzami.

– To właśnie takie spotkania są dla naszego rządu inspiracją do dalszych działań na rzecz rodzin. Naszym celem jest rozwój Polski, w tym poprawa jakości życia mieszkańców małych ojczyzn, a nie tylko dużych aglomeracji – mówiła M. Maląg.

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej zapewniła, że programy społeczne, takie jak: „Dobry Start”, „Rodzina 500 plus” czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy zostaną utrzymane. – Tylko z tych dwóch programów, rodzic, który wychowuje dziecko do 18 roku życia, może liczyć na wsparcie państwa w wysokości 120 tys. zł. W 2015 r. takich programów nie było – podkreślała.

Minister przypomniała też, że rozwijany jest program tworzenia miejsc żłobkowych. – Dzisiaj mamy ich ponad 220 tys., a kiedy obejmowaliśmy rządy, było ich ponad 80 tys. Dzięki programowi „Maluch+” miejsc tych będzie przybywać – deklarowała.

Celem silnej koalicji na rzecz wsparcia rodzin jest – jak tłumaczyła Maląg – wyjście z pułapu niskiej dzietności.

– Nie możemy jednak zapominać także o naszych kochanych seniorach – dodała, wyjaśniając, iż utrzymane zostaną 13 i 14 emerytura, jak też programy: „Wspieraj seniora” czy „Senior plus”. Wspomniała, iż rząd przygotowuje również programy międzypokoleniowe dla osób starszych. Wskazywała też na kontynuowane działania służące aktywizację seniorów. – Tworzymy kluby i domy seniora, których obecnie w Polsce jest 1,1 tys. Na programy aktywizujące seniorów rząd przeznacza rocznie 100 mln zł – zaznaczyła minister.

O prorodzinnej polityce rządu, rozwoju gospodarczym kraju, środkach na inwestycje mówili też uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele parlamentu. Starosta Mirosław Walicki podkreślał, że samorządy powiatu garwolińskiego z powodzeniem realizują politykę senioralną, poprzez m.in. działania służące wydłużeniu aktywności osób starszych, zarówno zawodowej, jak i społecznej.

Spotkanie umilała ciesząca się dużą popularnością kapela Krzysztofa Staręgi.

Waldemar Jaroń