Region
PIXABAY.COM
PIXABAY.COM

Problem narasta

Hejt i agresja wśród młodych ludzi prowadzą do wielu tragedii. Samorządowcy z naszego regionu postanowili działać i podkreślają: skala problemu jest ogromna.

W Siedlcach dyskusję rozpoczął przewodniczący rady miasta Robert Chojecki. Jak przyznaje, docierało i dociera do niego wiele sygnałów, że problem jest poważny i narasta. Temat poruszył również podczas sesji, by zainteresować nim radnych i mieszkańców, bo zaskoczyła go skala odzewu. - Zainicjowałem dyskusję w mediach społecznościowych i prosiłem o kontakt poprzez wiadomości prywatne, jeżeli kogoś lub jego znajomych dotknęła taka sytuacja - mówi.

Przyznaje, że jest ogromnie zaskoczony odzewem oraz, niestety, powszechnością zjawiska. – Dzieci są wyśmiewane, szykanowane, bardzo często z zupełnie absurdalnych powodów. Wiele z tych przypadków kończy się tragicznie i dlatego trzeba o tym głośno mówić – dodaje, wskazując na sygnały, jakie dotarły do niego po zamieszczonym w mediach społecznościowych apelu. W tym wiadomość od rodziców, którzy napisali, że właśnie są w Warszawie, bo ich dziecko próbowało odebrać sobie życie, a w Siedlcach nie ma odpowiedniej pomocy w takiej sytuacji. – Szczerze mówiąc, jestem przerażony skalą problemu – dodaje.

 

Inwestycje konieczne

– W Siedlcach, podobnie jak w wielu innych miastach w Polsce rośnie liczba dzieci i młodzieży doświadczających kryzysów psychicznych – przyznaje Ewa Mazur z Fundacji (Za)Opiekowani. – Niestety, czas oczekiwania do poradni psychologicznych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia wynosi nawet ponad rok, co oznacza, że pomoc często przychodzi zbyt późno – podkreśla, dodając, że prywatne wsparcie jest bardzo drogie, bo średnie ceny np. w Siedlcach wynoszą od 110 zł do nawet 200 zł za 50 min.

– Dlatego będę bezwzględnie zabiegał o inwestycję w obszarze psychiatrii dziecięcej w naszym mieście – odpowiada R. Chojecki, podkreślając, iż to niedopuszczalne, by rodzice z dzieckiem potrzebującym natychmiastowej pomocy czekali na wizytę kilka miesięcy lub jechali do odległych miejsc w Polsce. – Pamiętajmy, że większość dzieci sygnalizuje problem późno, kiedy hejt już trwa i czyni spustoszenie w psychice, gdy dziecko nie jest w stanie sobie z nim poradzić – dodaje, apelując, by reagować natychmiast, gdy dostrzeżemy takie działanie.

 

Cały region

Problem zauważył również radny powiatu łosickiego Janusz Kobyliński, który poruszył temat podczas sesji rady powiatu łosickiego. Zaczęło się od filmów krążących w sieci. Widać na nich akty agresji, których adresatami są młodzi ludzie. Radni zastanawiają się, jak przeciwdziałać przemocy na terenie szkół im podległych i chcą o tym dyskutować na specjalnej komisji.

Problem nie omija również gminy Zbuczyn. Władze postanowiły działać, by zapobiegać negatywnym konsekwencjom problemów, z jakimi mierzą się młodzi ludzie. Odpowiedzią jest akcja „Razem dla dzieci i młodzieży”, czyli cykl spotkań władz oraz ekspertów mający wypracować adekwatne i skuteczne rozwiązania oraz pozwalający na zacieśnienie współpracy między szkołami a samorządem.

 

Musimy działać

Cel władz jest taki sam: konkretne działania, które pozwolą wyeliminować bądź zmniejszyć skalę hejtu i agresji wśród młodzieży. – W tej chwili przede wszystkim staram się mocno i wyraźnie mówić o tym problemie, zainteresować forum rady miasta – zaznacza R. Chojecki. – Jako samorząd mamy wpływ na edukację, różne programy i akcje, warsztaty, które możemy dofinansowywać, wspierając w ten sposób szkołę w tych działaniach – dodaje.

W gminie Zbuczyn postanowiono położyć nacisk na rozwijanie kompetencji emocjonalnych i społecznych dzieci oraz organizowanie wsparcia dla rodziców. – Mamy pewne pomysły w obszarze dotowania z budżetu gminy działań profilaktycznych – przyznaje Hubert Pasiak, wójt gminy Zbuczyn, podkreślając, że wielu młodych ludzi nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji hejtu, przemocy fizycznej i słownej. – Skoro dostrzegamy takie zachowania, dla nas to sygnał alarmowy, którego nie możemy zlekceważyć. Równie ważne jest wspieranie kompetencji wychowawczych rodziców – zaznacza.

 

Ważna edukacja

– Młodzi ludzie coraz częściej zmagają się z trudnościami w radzeniu sobie z emocjami, stresem i presją otoczenia. Hejt w internecie, wykluczenie rówieśnicze, nadmiar oczekiwań szkolnych i rodzinnych to tylko niektóre z czynników prowadzących do lęków, depresji, a nawet myśli samobójczych – mówi E. Mazur. – Co szczególnie niepokojące, wiek dzieci doświadczających kryzysów psychicznych stale się obniża. Coraz młodsze, nawet w wieku wczesnoszkolnym, przeżywają silne stany lękowe, przygnębienie czy trudności z koncentracją. Eksperci apelują, że konieczne są szybka i powszechnie dostępna pomoc psychologiczna, edukacja emocjonalna w szkołach oraz większa wrażliwość społeczna na potrzeby psychiczne najmłodszych. Bo każde dziecko zasługuje na wsparcie, zanim będzie za późno – podkreśla. Z myślą o takim działaniu powstała koncepcja sieci ośrodków dla młodych mieszkańców województwa mazowieckiego. Tworzona jest ona przez organizacje pozarządowe, które poprzez otwarty konkurs ofert otrzymały od zarządu województwa dofinansowanie na utworzenie i działanie ośrodków wsparcia dla dzieci i młodzieży z potrzebami wynikającymi z zaburzeń psychicznych. Będą oni mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach rozwijających asertywność, kształtujących prospołeczne i empatyczne postawy, a także uczących umiejętności zrozumienia siebie i otaczającego świata. Dzięki temu dowiedzą się, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach życiowych i jak sięgnąć po pomoc w chwilach kryzysu.

 

Odpowiedź na potrzeby

Jeden z takich ośrodków w Siedlcach poprowadzi Fundacja (Za)Opiekowani. Celem jego działań stanie się wzmocnienie poczucia własnej wartości oraz umiejętności podejmowania zdrowych decyzji w obliczu emocjonalnych wyzwań. – Będzie można skorzystać ze wsparcia psychologicznego, psychoterapeutycznego, zajęć socjoterapeutycznych. To także podpowiedzi alternatywnych sposobów spędzania wspólnego czasu dla dzieci i ich rodziców czy grupy wsparcia – wylicza obszary działania E. Mazur, dodając, że spotkania z opiekunami i nastolatkami będą odbywać się równolegle w dwóch osobnych grupach.

Także miasto Siedlce wkrótce ruszy z warsztatami i szkoleniami dla dorosłych wspierającymi  w obszarze zdrowia psychicznego oraz przeciwdziałającymi problemom związanym z zaburzeniami psychicznymi. Skupią się one na najważniejszych aspektach zdrowia psychicznego i pozwolą na zrozumienie, czym ono jest i jakie czynniki wpływają na jego kondycję w codziennym życiu.