Aktualności
Projekt: Korczak

Projekt: Korczak

Siedleckie spotkania z Januszem Korczakiem potrwają dwa dni: 16 i 17 listopada w sali widowiskowej „Podlasie”.

Projekt realizowany jest w ramach stypendium artystycznego prezydenta miasta przez Natalię Bobak – aktorkę teatru Chwila działającego przy Uczelnianym Ośrodku Kultury Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

– Z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka, Sejm RP ogłosił rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka, stąd też pomysł, aby projekt stypendialny był poświęcony właśnie jemu – tłumaczy powody swej decyzji Natalia Bobak. – Janusz Korczak jest postacią wybitną. Jako pierwszy głosił ideę praw dziecka, która rozprzestrzeniła się na cały świat i trwa do dzisiaj. Był wierny swoim poglądom do samego końca – dodaje.

Nie ma dzieci

W piątek, 16 listopada, o 16.00, aktorzy teatru Chwila zaprezentują najmłodszej publiczności fragmenty z utworów Janusza Korczaka. Usłyszymy m.in. fragmenty „Kajtusia Czarodzieja”, „Króla Maciusia Pierwszego” oraz powieści „Kiedy znów będę mały”. Następnie trenerzy, prowadzący na co dzień zajęcia w Akademii Nauki, zaprezentują najmłodszym zaskakujące eksperymenty naukowe, a na koniec poprowadzą wspólne zabawy. Na każde dziecko czekają miłe niespodzianki!

Starszych widzów zapraszamy na 18.30, na otwarcie wystawy „Nie ma dzieci – są ludzie. Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka”. Będzie można ją oglądać w sali widowiskowej „Podlasie” do 23 listopada.

Uniwersalne przesłanie

Spotkanie drugie – „Z Januszem Korczakiem w teatrze”, odbędzie się 17 listopada o 16.00. Punktem głównym będzie występ Teatru Chwila ze spektaklem „Złodzieje dzieciństwa”. Scenariusz powstał na podstawie powieści Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy”. Autorką scenariusza jak i reżyserką spektaklu jest N. Bobak.

Zaproszenia na imprezę można otrzymać w sekretariacie Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach od 5 listopada.

JAG