Projekt podsumowany
Spotkanie rozpoczęła Msza św. w kościele św. Piotra i Pawła w Międzyrzecu Podlaskim. Dalsza część uroczystości odbyła się w sali Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Lubelskiej. Wykłady wygłosili przedstawiciele urzędu marszałkowskiego w Lublinie oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a także pracownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Grabanowie.
Prawdziwa uczta
Uczestniczki projektu z poszczególnych gmin na swoich stoiskach prezentowały własnoręcznie przygotowane i pięknie ozdobione dania, sporządzone dzięki nabytym podczas szkoleń umiejętnościom. Częstowały nimi wszystkich, którzy chcieli skosztować regionalnych wyrobów kulinarnych. Projekt „50+ nowe umiejętności” realizowała Bialskopodlaska Lokalna Grupa Działania w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowanego ze środków EFS. Jego celem było zwiększenie aktywności zawodowej pań po 50 roku życia oraz ułatwienie podejmowania przedsięwzięć umożliwiających im podjęcie pracy. Uczestniczki przeszły szkolenia praktyczne z zakresu przygotowywania potraw i cateringu oraz szkolenia teoretyczne na temat wykorzystania cateringu jako działalności zawodowej, na których poznały zasady prawne i podatkowe prowadzenie firmy oraz możliwości zakładania spółdzielni socjalnych.
Nie tylko dom i telewizor
Szkolenia przyniosły efekt. Panie są nimi zachwycone i z niecierpliwością czekają na kolejne. – Na początku trochę się obawiałam, że wśród wielu zajęć domowych nie będę miała czasu na szkolenia, ale potem z niecierpliwością czekałam na te nasze wspólne spotkania – mówi jedna z pań z gminy Rokitno. Podobnego zdania są panie z gminy Międzyrzec, które miło wspominają zajęcia. Były one dla nich nie tylko zwykłymi szkoleniami, ale także okazją do spotkań, wymiany zdań i doświadczeń. – Pakowałyśmy się i wyjeżdżałyśmy na dwudniowe zjazdy, transport zapewnił nam wójt. Ostatnie takie szkolenie odbyło się na początku lutego w Krzymoszycach – mówi uczestniczka z Miś. – Jest wiele projektów skierowanych do młodych ludzi, bezrobotnych, uczniów, a zbyt mało dla ludzi starszych. 50+ to bardzo dobra inicjatywa, dzięki temu projektowi wiele pań zrozumiało, że jest coś więcej niż tylko dom i telewizor. Projekt się dopiero niedawno skończył, a one marzą już o kolejnym – podkreśla Wiesława Zaremba, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Drelowie. Swoim zasięgiem projekt obejmował powiat radzyński, do którego należy 9 gmin, oraz powiat bialski, który liczy 17 gmin. Udział w projekcie wzięło 520 pań: 180 z powiatu radzyńskiego i 340 z powiatu bialskiego.
BZ