Promocja życia!
Początki Festiwalu sięgają końca lat 90. Inicjatorką imprezy była Justyna Klementowicz, która osobiście doświadczyła Bożej miłości i wewnętrznego uzdrowienia. Dziewczyna chciała podzielić się swoimi doświadczeniami z innymi młodymi ludźmi, zagubionymi podobnie jak ona wcześniej. A ponieważ gospodarzami miejsca, w którym dokonało się jej uzdrowienie, byli Oblaci, właśnie do nich zwróciła się o pomoc.
Z kraju i nie tylko
Festiwal doczekał się już 8. edycji. Corocznie odwiedza go kilkusetosobowa grupa młodych z całego kraju. Inaczej nie mogło być więc też i w tym roku. – Spodziewamy się około 400 uczestników z różnych stron Polski i z za granicy – zapowiada tuż przed rozpoczęciem religijnej imprezy o. Tomasz Maniura ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. – Przyjechała młodzież z Katowic, Poznania, Wrocławia, Kędzierzyna-Koźla i Lublińca. Przybyło też 50 osób z Ukrainy. Najczęściej są to grupy zorganizowane, działające zazwyczaj przy naszych oblackich parafiach – wyjaśnia. – Co roku pojawia się również, za każdym razem liczniejsze, grono młodzieży z regionu. Jest też stała grupa młodych z Kodnia, którzy pomagają nam organizować Festiwal od strony technicznej – zaznacza, dodając, że przygotowania do tegorocznego edycji imprezy rozpoczęły się tuż po zakończeniu ubiegłorocznej. A ścisłą grupę organizacyjną stanowi czterech ojców, kilka osób ze wspólnoty ewangelizacyjnej Niniwa i pięciu członków Wspólnoty Dobrego Pasterza. – Spotykamy się raz w miesiącu właściwie przez cały rok – podsumowuje.
Ożywić wiarę
Mimo że spotkanie młodych z wiarą odbywa się pod hasłem festiwalu, obejmuje ono coś więcej niż słuchanie muzyki. Każdego dnia młodzież bierze udział w zajęciach grupowych, warsztatach i ciekawych konferencji, a także uczestniczy w uroczystej Eucharystii. Wieczorem zaś odbywają się koncerty i inne atrakcyjne spotkania. – Gwiazdą festiwalu będzie zespół Armia, który wystąpi na kalwarii w Kodniu. Publiczności zaprezentuje się też grupa Good Way. Jest to wspólnota chrześcijańska złożona z Polaków, którzy wyjechali do Niemiec i tam wspólnie modlą się i śpiewają – wyjaśnia. – W tym roku po raz pierwszy wszyscy uczestnicy festiwalu idą na pielgrzymkę do Kostomłotów, aby uczestniczyć we Mszy św. odprawianej w obrządku unickim – zdradza o. Maniura. I dodaje, że hasło festiwalu brzmi: „Bądźmy uczniami Chrystusa”. – Te słowa są rozważane w każdym dniu imprezy pod innym kątem. Z różnych stron będziemy spoglądać na to, jak być uczniem Chrystusa. Festiwal ma na celu zachęcanie młodych ludzi do pięknego życia. Do promocji życia! – podkreśla rozmówca z zaznaczeniem, że jego źródło tkwi w Chrystusie. – Dążymy do tego, żeby ożywić wiarę, ale też, by ci młodzi ludzie chcieli czegoś więcej. Aby nie byli „letnimi” zarówno jeśli chodzi o kwestię wiary, jak i zaangażowanie w codzienność. Życie jest piękne i warto przeżywać je z pomysłem! – kończy.
Magdalena Szewczuk