Diecezja
Promocja życia!

Promocja życia!

Od 21 lipca Kodeń gościł młodych ludzi, którzy przybyli na VIII Festiwal Życia zorganizowany siłami Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, Wspólnoty Dobrego Pasterza, Niniwy oraz przyjaciół wolontariuszy.

Początki Festiwalu sięgają końca lat 90. Inicjatorką imprezy była Justyna Klementowicz, która osobiście doświadczyła Bożej miłości i wewnętrznego uzdrowienia. Dziewczyna chciała podzielić się swoimi doświadczeniami z innymi młodymi ludźmi, zagubionymi podobnie jak ona wcześniej. A ponieważ gospodarzami miejsca, w którym dokonało się jej uzdrowienie, byli Oblaci, właśnie do nich zwróciła się o pomoc.

Z kraju i nie tylko

Festiwal doczekał się już 8. edycji. Corocznie odwiedza go kilkusetosobowa grupa młodych z całego kraju. Inaczej nie mogło być więc też i w tym roku. – Spodziewamy się około 400 uczestników z różnych stron Polski i z za granicy – zapowiada tuż przed rozpoczęciem religijnej imprezy o. Tomasz Maniura ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. – Przyjechała młodzież z Katowic, Poznania, Wrocławia, Kędzierzyna-Koźla i Lublińca. Przybyło też 50 osób z Ukrainy. Najczęściej są to grupy zorganizowane, działające zazwyczaj przy naszych oblackich parafiach – wyjaśnia. – Co roku pojawia się również, za każdym razem liczniejsze, grono młodzieży z regionu. Jest też stała grupa młodych z Kodnia, którzy pomagają nam organizować Festiwal od strony technicznej – zaznacza, dodając, że przygotowania do tegorocznego edycji imprezy rozpoczęły się tuż po zakończeniu ubiegłorocznej. A ścisłą grupę organizacyjną stanowi czterech ojców, kilka osób ze wspólnoty ewangelizacyjnej Niniwa i pięciu członków Wspólnoty Dobrego Pasterza. – Spotykamy się raz w miesiącu właściwie przez cały rok – podsumowuje.

Ożywić wiarę

Mimo że spotkanie młodych z wiarą odbywa się pod hasłem festiwalu, obejmuje ono coś więcej niż słuchanie muzyki. Każdego dnia młodzież bierze udział w zajęciach grupowych, warsztatach i ciekawych konferencji, a także uczestniczy w uroczystej Eucharystii. Wieczorem zaś odbywają się koncerty i inne atrakcyjne spotkania. – Gwiazdą festiwalu będzie zespół Armia, który wystąpi na kalwarii w Kodniu. Publiczności zaprezentuje się też grupa Good Way. Jest to wspólnota chrześcijańska złożona z Polaków, którzy wyjechali do Niemiec i tam wspólnie modlą się i śpiewają – wyjaśnia. – W tym roku po raz pierwszy wszyscy uczestnicy festiwalu idą na pielgrzymkę do Kostomłotów, aby uczestniczyć we Mszy św. odprawianej w obrządku unickim – zdradza o. Maniura. I dodaje, że hasło festiwalu brzmi: „Bądźmy uczniami Chrystusa”. – Te słowa są rozważane w każdym dniu imprezy pod innym kątem. Z różnych stron będziemy spoglądać na to, jak być uczniem Chrystusa. Festiwal ma na celu zachęcanie młodych ludzi do pięknego życia. Do promocji życia! – podkreśla rozmówca z zaznaczeniem, że jego źródło tkwi w Chrystusie. – Dążymy do tego, żeby ożywić wiarę, ale też, by ci młodzi ludzie chcieli czegoś więcej. Aby nie byli „letnimi” zarówno jeśli chodzi o kwestię wiary, jak i zaangażowanie w codzienność. Życie jest piękne i warto przeżywać je z pomysłem! – kończy.

Magdalena Szewczuk