Aktualności
Promują czytanie

Promują czytanie

Interaktywno-multimedialne spotkania z literaturą, cykl zajęć „Wakacje z książką!” oraz konkurs „Czytam, bo lubię!” to tylko niektóre elementy projektu, jaki będzie realizować Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Łosicach.

Tak niebanalne zachęcanie do czytania stało się możliwe dzięki projektowi „Ku chwale książki”. – Na zadanie otrzymaliśmy 100% wnioskowanej kwoty, czyli 14 tys. zł. Jego realizacja jest jednym z etapów zmiany wizerunku naszej biblioteki – wyjaśnia Dorota Kozłowska, dyrektor Łosickiego Domu Kultury. – Cele, jakie sobie stawiamy, to poprawa dostępu do książki, jak i wzmocnienie kulturotwórczej roli biblioteki, w szczególności rozszerzenie zakresu jej usług oraz dostosowanie do potrzeb czytelników, zwłaszcza młodych – wyjaśnia Łukasz A. Wawryniuk, kierownik łosickiej biblioteki i autor projektu „Ku chwale książki”. – Jednym z założeń programu jest to, aby nowoczesna biblioteka była miejscem zaufania społecznego, kreującym wspólnotę, współpracującą z lokalnymi instytucjami i organizacjami, by formować sferę kulturalną i społeczną – dodaje.

Środki zostaną przeznaczone także na spotkania „Wieczorne czytanie/słuchanie bajek”, powstanie klubu miłośników książki czy otwarte spotkania z literaturoznawcami i współczesnymi pisarzami. Najbliższe – z Wojciechem Sumlińskim, autorem książek i dziennikarzem śledczym – odbędzie się w ŁDK w niedzielę 6 października, o 15.30. Kolejne – z Haliną Grochowską, autorką książek „Pokłon”, „Poklask” i „Poprawiny” – 7 października, o 17.30. Następne spotkania z pisarzami będą skierowane do dzieci i młodzieży.

Ciekawą formą promowania czytelnictwa jest powstanie i wydawanie czasopisma internetowego pt. „Ku chwale książki”. – Niedawno ukazał się pierwszy numer. Chcemy w nim prezentować artykuły i informacje dotyczące m.in. literatury współczesnej, wskazówki, jak pięknie czytać dzieciom, zapowiedzi nowości książkowych, ciekawostki literackie czy korzyści z czytania książek – wylicza Ł. Wawryniuk. Każdy może swobodnie przeglądać czasopismo w internecie, bezpłatnie pobrać je na swój komputer, tablet lub telefon czy też wydrukować. Wydanie drugiego numeru jest planowane na koniec listopada, a pobrać można je na stronie: www.biblosice.wordpress.com w zakładce „Ku chwale książki”.

JAG