Aktualności
Przed 44 Pieszą Pielgrzymką Podlaską

Przed 44 Pieszą Pielgrzymką Podlaską

Tegorocznej Pieszej Pielgrzymce Podlaskiej na Jasną Górę towarzyszyć będzie hasło: „Jestem Dzieckiem Boga”.

Decyzję taką podjęto podczas spotkania, które odbyło się w poniedziałek 29 stycznia w Kurii Diecezjalnej Siedleckiej. Wzięli w nim udział biskupi – Kazimierz Gurda i Grzegorz Suchodolski, jak też księża z duszpasterstwa rodzin, młodzieży, duszpasterstwa parafialnego, którzy od lat są związani z PPP.

– Hasło jest podyktowane potrzebą głębszego namysłu nad tym, w jaki sposób funkcjonujemy we współczesnym społeczeństwie jako chrześcijanie – ludzie wiary. Doszliśmy do wniosku, że podczas pielgrzymki trzeba pochylić się przede wszystkim nad tym, kim jest człowiek w zamyśle Pana Boga, żeby mając świadomość, do czego zostaliśmy wezwani jako dzieci Boże, móc realizować to powołanie – mówi dyrektor PPP ks. Paweł Bielecki. Tej tematyki będą dotyczyły konferencje głoszone podczas tegorocznej pielgrzymki.

W trakcie spotkania podsumowano również ubiegłoroczną pielgrzymkę, zaplanowano też rekolekcje dla księży zaangażowanych w pielgrzymkę oraz omówiono sprawy organizacyjne.

 

Ważna wspólnota

– Nie zmienia się ani organizacja pielgrzymki: ani liczba grup, ani miejscowości, z których grupy będą wyruszać – zapewnia ks. P. Bielecki, wyrażając nadzieję, że nie zabraknie też chętnych do wyruszenia na pątniczy szlak. – O ile od strony logistycznej generalnie będzie wszystko będzie przebiegać podobnie jak w ubiegłym roku, od strony duchowej pielgrzymka zawsze jest wielką niewiadomą, ponieważ dajemy przestrzeń do działania Duchowi Świętemu, i jej owoce zależeć będą od tego, co On zechce z nami robić. Mówiąc o założeniach, wiem jedno: na pewno mamy głębokie pragnienie, by odkryć w sobie Boże dziecięctwo, potrafić się nim cieszyć i dzielić się tą radością z innymi. Dzisiaj naprawdę bardzo potrzebujemy poczucia wspólnoty, przynależności do wielkiej rodziny dzieci Bożych, jaką stanowimy jako Kościół – dodaje.

 

Pielgrzymi czuwają

W najbliższym czasie podjęta zostanie decyzja odnośnie do sposobu ustalenia loga pielgrzymki i znaczka, które zawsze nawiązują do tematu – w poprzednich latach projekt wyłaniano poprzez ogłoszenie konkursu. Ważnym znakiem identyfikującym każdą z edycji pielgrzymki jest hymn. Ks. P. Bielecki zdradza, że już w dniu ogłoszenia hasła „Jestem Dzieckiem Boga” centrala pielgrzymki zasypana została propozycjami pieśni i piosenek – znanych i funkcjonujących w przestrzeni muzyki chrześcijańskiej, a treściowo nawiązujących do tematu dziecięctwa Bożego. – Jak co roku zechcemy stworzyć własną pieśń, która zawsze jest kompozycją wyjątkową, naszą – podkreśla kierownik pielgrzymki. Ale – jak zauważa – fakt, że pielgrzymi trzymają rękę na pulsie, może tylko cieszyć.

– W zdecydowanej większości grup zostały zorganizowane spotkania opłatkowe, co odbieram jako znak, że te wspólnoty żyją. Także to, że poprzez social media komunikują się pomiędzy sobą i z nami jako centralą zawiadowczą. Zainteresowanie pielgrzymką daje radość i nadzieję, że nie zabraknie chętnych do udziału. Proszę o modlitwę w intencji tegorocznej pielgrzymki i przygotowań do niej, byśmy jako ci, którzy są odpowiedzialni za jej organizację, byli otwarci na natchnienia Ducha Świętego, na człowieka i na ich głosy, które do nas docierają. Chodzi przecież o to, żeby pielgrzymka wydała błogosławione owoce w życiu każdego nas, w życiu całej naszej rodziny pielgrzymkowej, diecezjalnej i kościelnej – kończy ks. Paweł.

LI