Rozmowy
Źródło: cathopic
Źródło: cathopic

Przed nami najważniejsze dni

Rozmowa z ks. dr. Łukaszem Celińskim, kierownikiem referatu liturgicznego Kurii Diecezjalnej Siedleckiej.

Tegoroczny Wielki Tydzień będziemy przeżywać bez obostrzeń pandemicznych, ale w obliczu wojny u naszych sąsiadów, niejednokrotnie z uchodźcami w naszych domach - ta perspektywa zmieni postrzeganie tych dni?

Święta Paschalne to czas, który przekazuje nam bardzo głęboką tajemnicę Boga i odkupienia. Chrystus objawia swoją moc w tym, że właśnie poprzez cierpienie i tajemnicę śmierci poprowadzi nas do życia. Zatem w sytuacji zderzenia z cierpieniem konkretnego człowieka odpowiedzią może być tajemnica niezawinionego cierpienia Jezusa. W przeciwieństwie do kogoś, kto buntuje się wobec cierpienia, chrześcijanin może je przyjąć dzięki wierze, że w to cierpienie wchodzi Chrystus ze swoim zwycięstwem.

W przeżywaniu Świąt Wielkanocnych możemy znaleźć odpowiedź na tajemnice ludzkiego cierpienia.

W tym kontekście to dla nas również okazja do dawania świadectwa i pokazywania, skąd czerpiemy siłę i łaskę do tego, by okazać miłosierdzie, oraz że nasza wiara wyraża się bardzo konkretnie, a nie jest tylko jakąś ideą.

 

Wielki Tydzień rozpoczyna Niedziela Palmowa, która jest bardzo radosna, uroczysta, ale następujące po niej poniedziałek, wtorek i środa już takimi nie są.

Niedziela Palmowa, rzeczywiście, rozpoczyna się wspomnieniem uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, ale musimy pamiętać o tym, że ma ona tak naprawdę podwójny wymiar. W księgach liturgicznych nazywa się ją Niedzielą Palmową, czyli Męki Pańskiej. Chwilę po tym, jak w liturgii wspominamy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, odczytujemy opis Jego męki. Ten sam lud, który na początku krzyczy: „Hosanna Synowi Dawidowemu!”, za chwilę będzie krzyczał: „Ukrzyżuj Go!”. ...

JAG

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł